Sahteciliğin faturası işçiye kesildi!
Gül Uğur Erdoğan çalıştığı fabrikada sahte sigortalı gösterildi, emekliliği yandı; SGK 7 aylık emekli maaşını geri istedi. Erdoğan kendinin değil sahtecilik yapanların cezalandırılmasını istiyor.

Türkiye’de işçilerin sorunlarının başında gelen taşeron çalışma, denetimsizlik işçileri mağdur ediyor. Çalıştığı taşeron şirket tarafından sahte sigortalı gösterilen Tekstil İşçisi Gül Uğur Erdoğan’ın emekliliği yandı. Üstelik Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Erdoğan’dan faiziyle birlikte 7 aylık emekli maaşını geri istiyor.

İzmir’in Çiğli ilçesinde bir tekstil firmasının işlerini yapan taşeron şirket, işçilerini aynı anda üç iş yerinde çalıştırıyor gösterince olan işçilerin primlerine oldu. Yapılan denetim sonunda fark edilen usulsüzlükten dolayı ise ceza işçilere kesildi. Bu işçilerden biri de 50 yaşındaki Gül Uğur Erdoğan. Emekliliğine aylar kalan Erdoğan prim günlerini doldurabilmek için taşeron şirkette çalışmaya başladı. Bu şirkette bir yıl üç ay çalışan Erdoğan, emekliliğe hak kazanınca işyerinden ayrılarak emeklilik maaşını almaya başladı.

7 ayın ardından hesabına maaşı yatırılmayan Erdoğan, SGK Konak hizmet binasına gitti ve şirketin gösterdiği ‘naylon sigortadan’ dolayı emekliliğin iptal edildiğini öğrendi.
Gül Uğur Erdoğan yaşadığı mağduriyeti şöyle anlattı: “2015 yılında 5 bin günümü tamamlayarak emeklilik dilekçesini verdim. 2015 aralık ayında emekli edildim. 7 ay maaş aldım. Maaşım durdurulunca SGK’ye gittiğimde sahte iş yerinde gösterildiğini ve günlerimin iptal edildiği söylendi. Bunun üzerine şok yaşadım. Bunca yıl emekli olmak adına, kimseye muhtaç olmamak adına emekli olmak istedim. Ancak bu durum karşısında psikolojim bozuldu. Kredi çekmiştim ve kredi borçlarım vardı çok zor durumlara düşürüldüm. Başka arkadaşlarımdan yardım isteyerek, mahkeme ve avukat masraflarımı çıkardım.

DENETİMSİZLİĞİN CEZASI İŞÇİLERE...
Emekli maaşının kesildiğini öğrendiğinde SGK’ye giden ve bu durumu öğrenmeye çalışan Erdoğan’ın kurumdan aldığı cevap ise “denetim elemanlarımız az” oldu. “Bana, ‘Siz bu iş yerinde gerçekten çalıştınız mı? Siz burada çalışmamışsınız elden para vermişsiniz, priminiz o şekilde yatırılmış’ dediler. Ben de, ‘Peki siz bu iş yeri açıldığında burayı denetlediniz mi, ben de bu raporları görmek istiyorum’ dedim. Özellikle taşeron firmaların denetlenmesini istedim. Buna karşılık savunmaları ise, ‘Bizim denetim elemanlarımız az, biz de şikayet üzerine denetime gidiyoruz’ oldu. Böyle bir savunmayı kabul etmiyorum. Denetimsizlikten dolayı bir çok emekçinin hakları yenmektedir. Benim gibi temizlik firmasında, taşeronda çalışan emekçi arkadaşlarımın hakları yenmektedir. Denetleme yapmayan kendileri ancak bunun hesabının sorulduğu kişiler işçiler!” diye konuşan Erdoğan açtığı dava 2 yıldır sürüyor. Erdoğan “Sonuna kadar mücadelesini sürdüreceğim” dedi.

MAĞDUR OLANLAR BANA ULAŞSIN, YARDIMCI OLMAYA HAZIRIM 
Erdoğan sözlerinin sonunda kendisi gibi birçok işçinin bu durumdan mağdur edildiğini söyledi ve işçi, emekçilere dayanışma çağrısında bulundu: “İnanıyorum ki bu davayı kazanacağım ve mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. SGK’nin ve işverenlerin yaptığı usulsüzlüğü biz işçiler çekmek zorunda değiliz. Benim gibi arkadaşlarım da hiçbir zaman yılmasınlar, iş mahkemelerine gidip davalarını açsınlar. Hatta bana bile ulaşsınlar, ben bütün emekçilere yardımcı olmaya hazırım, onların arkasındayım, onların da benim arkamda olmasını istiyorum.”
İlgili haberler
Müjdeyi bir de taşeron işçisi kadına sorun

İstanbul Üniversitesinde temizlik işçisi bir kadın kadro vaadinin yine seçimleri hedef aldığını söyl...

Taşeron kadın işçi anlatıyor: Evim bile ev gibi ko...

Hükümetin taşerona kadro vaatleri sürerken asgari ücretli bir taşeron kadın işçi yaşamını anlatıyor:...

Yasa dediler KHK çıktı, kadro dediler KUŞ çıktı!

‘Taşerona yasa çıkaracağız’ dediler KHK çıkardılar. ‘Kimse dışarıda kalmayacak’ dediler çoğunluğu ka...