Hem çok öfkeli hem de bir arada çok güçlüydük
Yaşadığı şiddeti kızı istismar edilene kadar bir şekilde çocukları için sineye çeken Döndü, uzaklaştırma kararı almasına rağmen öldürüldü. Ötmesi gereken o koruyucu kelepçe ötmedi o öldürülürken!

Git gide artan kadın cinayetleri, çocuk istismarı, taciz, şiddet hayatımızın tam ortasında. Televizyondan ya da sosyal medyadan izlediğim zaman “yazık oldu” diye geçiştirdiğim duyguları bu kadar yakından tadacağım hiç aklıma gelmemişti. İçi hepimizden daha çok yanan bir anneye bu kadar yaklaşacağımı düşünmemiştim. Ve tüm olanları o korkusuzca anlatırken, ben nereden başlayıp nasıl yazacağımı bilemiyorum.
Geçtiğimiz hafta 40 yaşındaki Döndü Şengül öldürüldü. Döndü arkasında iki evlat, acılı bir anne ve yüzlerce kadın arkadaşını bıraktı. Onun neler yaşadığını asla tam olarak bilemeyiz ama her şeyin tanığı annesinden olabildiğince anlamaya çalıştık Döndü’yü. Yaşadığı şiddeti kızı istismar edilene kadar bir şekilde çocukları için sineye çeken Döndü, uzaklaştırma kararı almasına rağmen öldürüldü. Ötmesi gereken o koruyucu kelepçe ötmedi o öldürülürken! Korumadı Döndü’yü. Döndü, yeni bir hayat kurmaya çalışırken nereden bilebilirdi ki serbest bırakılan o istismarcı koca gelip çocuklarını annesiz bırakacak, yıllarca “eşim” dediği adam kendisine yaklaşmama kararı olmasına rağmen kendi evinin önüne sütünü ve kanını akıtacak. Burada koca kadar suçlu olan kim? Kadını koruma kararı alıp korumayan devlet mi? O gün o saate orada olmayan polis mi? Ceza bile veremeyen kanunlar mı? Ben bu sorularıma bir tek cevap bulamadım. Şimdi devlet yine almış çocukları, güya koruyacak. Kimden, neyden koruyacak? İstismarcı, katil babadan mı? Annelerini koruyabildi mi?
Artık Döndü’nün annesinin tek isteği bu olayda sorumlu kim varsa hak ettikleri cezayı almaları, hakkın yerini bulması, başka istismarların olmaması, bir kadının daha öldürülmemesi ve torunlarının yeniden kendi yanlarına, yuvalarına dönmeleri...

‘DÖNDÜ’NÜN DAVASININ TAKİPÇİSİYİZ’
Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği olarak Döndü’nün evinin önüne yürüyüşle gidip basın açıklaması yaptığımız gün annesinin yanındaydım. Kızkardeşlerimizin geldiğini görünce annesi, ablası, yeğeni kapının önüne, bizlerin yanına geldiler. Hem çok öfkeli hem de bir arada çok güçlüydük. Döndü’nün ailesi gerçekleri Ekmek ve Gül’e yazdığımız, yanlarında olup gerçekleri tüm mahalleye anlattığımız ve onların yanında olduğumuz için bizlere çok teşekkür ettiler.

Bizler bundan sonra da olayın takipçisi olacağız, Döndü’nün açtığı istismar davasını takip edeceğiz, ama sizlere de çok iş düşüyor. Çünkü hep birlikte yan yana oldukça daha güçlüyüz.İlgili haberler
Kadın cinayetinin ardında, babanın çocuğuna cinsel...

Ankara Mamak’ta boşanmak istediği Şükrü Şengül tarafından öldürülen Döndü Şengül, boşanmak istediği...

Kadınlar Döndü için yürüdü: Döndü’ye hayat, çocuğu...

Tuzluçayır Kadın Dayanışma Derneğinin çağrısıyla Tuzluçayır’da yaşayan kadınlar, kızlarını istismar...

Gerçekleri bir bir haykıracağız

İktidar, kadının değiştirici ve dönüştürücü gücünü bildiğinden her türlü manipülasyonla haklarımızı...