Helin’in cenazesi kadınların omuzlarında: Bir tek kadınlar için mi adalet yok!
Pendik’te öldürülen lise öğrencisi Helin Palandöken’in cenazesi kadınların omuzlarında toprağa verildi. Cenazede konuşan kadınlar ve Helin’in arkadaşları bütün kadınlar için adalet istedi.

İstanbul Pendik’te 17 yaşındaki lise öğrencisi Helin Palandöken Mustafa Yetgin isimli erkek tarafından pompalı tüfekle vurularak katledildi. Pendik Güzelyalı tren istasyonunda meydana gelen olayda Helin Palandöken’in yanındaki iki arkadaşı Cemil Yıldız ile Deniz Morsümbül ise yaralandı. Helin Palandöken sosyal medyadan yayımladığı bir mesajda kendisini taciz eden birisinin olduğunu, sokağa çıkmaya korktuğunu söylemişti.
Helin'in cenazesi Tuzla'daki Aydınlı Cemevine getirildi. Helin’in tabutunu kadınlar omuzladı. Arkadaşları ve yakınları Helin'in tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

BİZ KADINLARIN HAKLARINI KORUYAN YASALAR YAPIN!
Cenaze namazı sonrası kadınlar adına konuşan Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan, yasasızlığın, eşitsizliğin, kadınları ötekileştiren söylemlerin her gün 5 kadının canına mal olduğunu söyledi. Doğan şunları dile getirdi: “Helin belki de bu ülkenin geleceği olacaktı. Bırakmadılar, katlettiler. Devlet söylemlerini kusanlar, baştakiler katletti. Herkesin bu kadar kolay silaha ulaşmasının hesabını kim verecek. Mecliste yasa çıkaranlara sesleniyoruz. Herkesin kolay silah edinebilmesi yasaları çıkaracağınıza biz kadınların haklarını koruyan yasalar yapsaydınız biz bugün Helin’in tabutuna sarılmıyor olacaktık. Hangi adalet bu. Bir tek kadınlar için mi adalet yok.”

HER ALANDA MÜCADELE ETMELİ, BİRBİRİMİZE KENETLENMELİYİZ
Basın açıklaması yapan Helin’in arkadaşları da kadın katliamlarının önüne geçilemeyen bir hızla ve pervasızlıkla çoğaldığını söyledi. Helin’in arkadaşlarının açıklaması şöyle:

Genç kızlar, kadınlar sevgililerinden, kocalarından ayrılmak/boşanmak istediği için erkekler tarafından katlediliyor; içinde yaşadığımız yasalar ise bu şiddetin önüne geçecek caydırıcılığa bir türlü sahip olmuyor. Zira söz konusu kadın olunca erkekler için haksız tahrik indirimleri, iyi hal uygulamalarının ardı arkası kesilmiyor...
Bizler bugün burada genç kadın arkadaşımız Helin’i uğurlamak için toplandık. Bir erkek şiddeti sonucu kaybettiğimiz Helin bizler üzerindeki erkek ve devlet şiddetini bir kez daha gözler önüne serdi. Helin’in kendi Twitter hesabında yazdığı ise biz tüm kadınların tek isteğidir. Ne diyordu Helin: ‘Kadın olarak istediklerimiz yaşamak, taciz edilmemek, tecavüze uğramamak, dayak yememek, sahiplenilmemek, çünkü mal değiliz, alınıp satılmayız.’
Son olarak biz kadınlar yaşanan tüm bu katliamların önüne geçebilmek için hayatın her alanında her yerde mücadele etmeli ve birbirimize kadınlar olarak kenetlenmeliyiz.
İlgili haberler
Erdoğan’ın sözlerine kadınlar tepkili: Bu zihniyet...

Müftülere nikah yetkisi veren yasa tasarısına ilişkin Erdoğan’ın “İsteseniz de istemeseniz de Meclis...

Lise öğrencisi Helin göz göre göre katledildi

Pendik’te Helin Palandöken, Mustafa Yetgin tarafından öldürüldü, yanındaki iki arkadaşı ise yaraland...

Erdoğan istese de istemese de kadınlar itiraz etme...

Denizli’de Kadınlar, müftülere nikah yetkisi öngören yasa tasarısını protesto etti. Kadınlar, “Hayat...