Ankara Milletvekili adayı Filiz Kerestecioğlu ile #KadınlarınSeçimi’ni konuşuyoruz
Kadınlar bu seçim gündeminde ne kadar yer aldı? Hangi koşullarda seçimlere gidiyor? Kadınlar nasıl bir yaşam istiyor? Sorularımızı Ankara Milletvekili adayı Filiz Kerestecioğlu yanıtlıyor...

24 Haziran doğru kadınlar hangi koşullarda seçimlere gidiyor? Çalışma koşullarından kadınların yaşamın her alanında karşılaştığı sorunlara kadar tüm bunlara nasıl çözümler sağlanması gerekiyor? Ankara Milletvekili adayı Filiz Kerestecioğlu ile konuştuk...

Kadınların zor koşullarda seçimlere gittiğini söyleyen Kerestecioğlu, “Aslında dünyanın mültecileri kadınlar, dünyanın ezilenleri kadınlar.. Türkiye cenahından baktığımızdaysa şiddet mağduru kadınlar, esnek çalışmaya zorlanan kadınlar, ceplerinden çok fazla eksilen kadınlar, erken yaşta evliliklere zorlanan kadınlar, eşit işe eşit ücret alamayan kadınlar, yaşlı-çocuk bakımı yükü üzerlerine kalan kadınlar... Böyle pek çok sorunla seçime gidiyor kadınlar” dedi.

Kerestecioğlu konuşmasının devamında Flormar direnişinin öznesi kadınlara ilişkin değerlendirmeler yaparken, diğer işkollarındaki işçi kadınların da çalışma şartlarındaki zorlukları sıraladı ve “Biz bu kadınların sesini duyurmaya çalışıyoruz, HDP bir kadın partisi, çok sayıda kadın milletvekili kadınların sözünü taşımaya çalışıyor meclise...” dedi.

Medyanın HDP’yi görmezden geldiğini bu sebeple de medya aracılığıyla kadınlara seslerini duyurmalarının zorluklarından da şöyle bahsetti Kerestecioğlu; “Kadınlar bizim sesimizi yeterince duyamıyorlar, bir kere sorunlardan bir tanesi bu. Hem HDP görmez bir medya var hem kadın görmez bir medya var. Ancak yine de biz sözlerimizi kadınlara mahalle mahalle dolaşarak söylüyoruz.”

Kadınların güvenceli, ekonomik kaygı duymadığı bir yaşam ve gelecek istediğini kendilerinin de bu sorunları gidermek için çalışacağını aktaran Kerestecioğlu şöyle devam etti, “Kadınlar insanca yaşamak istiyorlar, ekonomik güvence istiyorlar. Kadınlar özellikle çocuklarıyla, hastalarıyla yaşlılarıyla da ilgilendikleri için evlerine ihtiyaçlarını karşılayacak para girsin istiyorlar, şiddet görmemek istiyorlar, daha refah içerisinde, ellerindeki paranın eksilme kaygısından kurtuldukları bir yaşam istiyorlar, biz bu düşünceyi değiştirmek istiyoruz ‘Elinizdeki eksilmeyecek, asla elinizdekinden olmayacaksınız hatta daha fazlasını hakkediyorsunuz çünkü hakkınızı çalanlar çırpanlar var, vergiyi adaletsiz şekilde alanlar var’ diyoruz...”

İlgili haberler
Av. Hülya Gülbahar'la #KadınlarınSeçimi'ni konuşuy...

Kadın adaylar listelere nasıl yansıdı? Cumhurbaşkanı adayları kadın sorunu için neler söylüyor, nası...

KEİG’den Gülnur Elçik ile #KadınlarınSeçimi’ni kon...

Sandığa giderken, KEİG'den Gülnur Elçik ile AKP politikalarında kadın istihdamının yerini ve ekonomi...

KCDP Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ile #KadınlarınSe...

Kadına yönelik şiddet seçim sürecinde ne kadar gündem oldu? Hangi aday kadına yönelik şiddet sorunun...