Av. Hülya Gülbahar'la #KadınlarınSeçimi'ni konuşuyoruz
Kadın adaylar listelere nasıl yansıdı? Cumhurbaşkanı adayları kadın sorunu için neler söylüyor, nasıl görüyor? Kadınlar için baskın seçim ne anlama geliyor? Av. Hülya Gülbahar ile konuşuyoruz.

Eşitlik İzleme Kadın Grubundan Av. Hülya Gülbahar’la 24 Haziran seçimlerine doğru giderken partilerin ve cumhurbaşkanı adaylarının kadınlara dönük söylemlerini, bu seçimlerin kadınlar için önemini ve kadınların taleplerini konuştuk.

İşte sohbetimizden satır başları:

7 HAZİRAN’DA KADINLAR STRATEJİK OY KULLANDI 
25 HAZİRAN’DA DA ÖYLE OLACAK
- Anayasaya bile aykırı, anayasayı ihlal eden, topluma verilmiş hiçbir sözün tutulmadığı bir baskın seçim bu. Ben kişisel olarak OHAL koşullarında bir seçime gitmenin bu koşullarda Türkiye ve muhalefet için bir kumar olduğu görüşündeyim. Basın açıklamalarıyla, protestolarla geçiştirilemeyecek bir antidemokratik seçim süreci geçiyoruz. Muhalefet partilerin basiretsizliği yüzünden her gün daha da otoriterleşen bir iktidara mahkum ediliyoruz. Muhalefetin OHAL koşullarında seçimi kabul etmemesi ve katılmaması gerekirdi. Artık sandığı bile taşıyorlar.
- Şimdi kadınlar açısından ve Türkiye açısından çok kritik bir nokta var. HDP'nin barajı geçmesi gerek. Ama antidemokratik müdahaleler özellikle HDP seçmeninin yoğun olduğu yerlerde görülüyor. Bu koşullarda nasıl bir seçim olacak? Ana strateji HDP'yi baraj altında bırakmak olduğu için önce bunun önüne geçmek gerekiyor kadınlar olarak görüşümüz ne olursa olsun. 7 Haziran öncesi kadınların çok büyük bir bölümü stratejik oy kullandı. Bu seçimlerde de öyle olacağını düşünüyorum.

OTORİTER DÖNEMLERDE EN ÇOK KADINLAR EZİLİYOR

- En yüksek oranda ve seçilecek yerlerden kadın aday gösteren HDP'yi ayrı bir yere koymak gerekiyor. Bunun için de barajı geçmesi çok önemli. Baraj altında kalırsa kadın temsili çok kötü bir noktada olacak. Bu tür otoriter dönemlerde Türkiye siyasetinin en çok ezdiği kadınlar oluyor.
- CHP de maalesef kendi kotasına uymadı. Kadınlar açısından CHP listesi gerçekten hüzün verici. Kadın hareketi ile temas içindeki kadın adaylar tekrar aday gösterilmedi. CHP ve kadın hareketi için önemliydi o milletvekillerin mecliste temsiliyet sahibi olması.
- İyi Partiye şaşırdım. Oranı hemen hemen AKP'ye yakın. Ben daha yüksek kadın aday beklerdim.

Özellikle demokrasi ve özgürlük özlemi içindeki taraflar HDP’nin barajı geçmesi konusunda hemfikir. Bu sebeple stratejik olarak milletvekili seçimlerinde tüm partilerin seçmenlerinde meclis seçimleri için HDP’ye oy verme, cumhurbaşkanlığında kendi adaylarına oy verme gibi stratejiler tartışılıyor.

Kadınlar açısında Türkiye siyaseti -HDP dışında söylüyorum- Türkiye kadın hareketini anlamamış durumda. Korkunç önemli bir iş yapıyoruz, Türkiye’nin en önemli politik gücüyüz. AKP iktidarına rağmen kazanımlar elde ederek, bu kazanımları toplumun en ücra köşelerine kadar benimseterek toplumu dönüştüren güç kadın hareketi. Araştırmalar kadınların yüzde 86'sının kadın hareketine güvendiğini ortaya koyuyor, bu çok önemli bir araştırma. Seçimler konusunda bu yüzden hiç umutsuz olmamak lazım.


İlgili haberler
Partilerin kadın aday karnesi: Otur, sıfır!

Seçime girecek yedi partinin 4 bin 200 adayından 939'u, yani yüzde 22.3’ü kadınlardan oluştu. Sadece...

Aday listeleri ve seçim beyannameleri ‘kadınları’...

Yanıtı kadın örgütleri veriyor: Canan Güllü, seçmen listeleri için ‘kotaya sıkıştırılmış kadınlar’ y...