Kadro davası 60 gün içinde açılmalıdır
Kadro başvurusu reddedilen, yaptığı itiraz da ret alan taşeron işçiler, itirazın reddinin kendilerine tebliğ tarihi izleyen 60 gün içinde idari yargıda dava açabilir.
Okurumuzun Sorusu:

Ben 2015 Kasım ayından beri hastanede raporluların yerine güvenlik olarak çalışıyordum ama 4 Aralık günü çalışmadım. Sigortamı da sadece çalıştığım günlerde yatırılıyordu. Giriş çıkış yapılmıyordu ama kadro başvurum reddedildi. İtiraz ettim o da reddedildi. Eve kâğıt göndermişler, sebep olarak “4 Aralık'ta fiilen çalışmama” dediler. Sitede “itiraz da reddedilirse 60 gün içinde idari dava açın” demişsiniz. O süre de 2 Nisan'dan bu yana doldu. Bilmiyordum çünkü böyle bir hakkımız olduğunu. Hastanedeki amirimiz de “Genelge çıkacak size de kadro gelecek” dedi ama biz resmen ortada kaldık. Bütün haklarımız gitti mi şimdi elimizden?

Okurumuz, taşeron işçilerin kadroya geçişi ile mağduriyet yaşayan yüz binlerce işçiden yalnızca biri.

“Amasız, fakatsız, şartsız kadro” diyen, “tek bir işçi bile dışarıda kalmayacak” diyen AKP iktidarı, yüz binlerce taşeron işçiyi kadrosuz bıraktı…

Bu köşede joker işçileri ve kadro verilmeyen işçileri defalarca ele aldık. Almaya devam edeceğiz.

Gelelim yanıtımıza. Okurumuzun amirinin bahsettiği “genelge” aslında çoktan çıktı! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sigortada girdi çıktı yaptırılmayan ve 2017 yılı Aralık ayı prim ve hizmet belgesinde yer alan joker işçilerin de kadroya geçirilmesi yönünde görüş bildirdi. Detaylar için: https://ekmekvegul.net/haklarimiz-var/itirazi-reddedilen-joker-isci-yeniden-dilekce-vermeli

Okurumuz da bu kapsamda ancak anlaşılan o ki hastane yönetimi Bakanlığın görüşünü de dikkate almamış.

Geldiğimiz noktada okurumuzun idari yargıda kadro için dava açma hakkı, itirazı üzerine gelen ret yazısının kendine tebliği edildiği tarihi takip eden 60. günün sonunda doluyor.

Yani idari dava için süre 2 Nisan’da başlamıyor. 2 Nisan’da işten çıkarılma halinde 30 gün içinde işe iade için arabulucuya başvurma süresi başlıyor. Ancak bu süre dolmuş durumda.

Sonuç olarak tebligatın yapıldığı günü takiben 60 gün dolmamışsa, okurumuz idari yargıda kadro için dava açabilir. Ama işten çıkarılmasının üzerinden 30 gün geçtiği için işe iade için önce arabulucuya gidip, ardından dava açma hakkı sona ermiş durumda.

İlgili haberler
Bir kez daha: Joker işçilerin kadro hakkı vardır!

Daha önce ele aldığımız joker taşeron işçiler ile ilgili iki soru daha geldi. Bir kez daha söylüyoru...

Joker taşeron işçiler de dava açabilir

Bakanın yaptığı açıklama 2017 yılı Aralık ayı prim ve hizmet belgesinde yer alan joker taşeron işçil...

Bakanlık joker işçiler için düzenleme yapmalı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının joker işçiler ile ilgili bazı kurumlara gönderdiği görüş sor...