Nafakaya göz diken devletliler şu hesaba bir baksın!
Yıllarca kahrını çekip, eziyet görüp bir de o kocalara çocuk veriyoruz. Boyun eğip eziyet çekmeye devam mı edelim! O kadar eziyetin üstüne bir de çocuklarla ortada kalmışız, nafaka gözünüze mi battı?

Merhaba, 28 yaşında, 2 erkek çocuk annesiyim. Eşimden boşanalı 3 yıl oldu ve 2 oğlum için 300’er lira nafaka alıyorum, yani toplamda 600 lira. Benim neyime yetecek çocuklarımla birlikte bu para? Çalışamıyoruz diye aç mı kalalım, sefil mi olalım çocuklarla? Sokakta mı yatalım ya da dilenelim mi ne dersiniz?

Evim 1+1 kapıcı dairesi ve 300 lira kira ödüyorum. Çocuklarımın biri 6, diğeri 9 yaşında. Bırakabileceğim kimse olmadığı için çalışma imkanım da yok. Tek başıma bir kadın olarak koskoca Ankara’da mücadele veriyorum ve duydum ki devlet kadınlara hak olarak tanınan nafakayı kesecekmiş. Şimdi devlete sorularım var. Kendimi ve benim durumumda olan kadınları düşünerek bunu düşünmelerini istiyorum. Benim aldığım 600 lira nafakanın 300 lirası kiraya gidiyor. Geriye kalan 300 lira. Bu 300 lirayla ne yapabilirim sizce? Doğal gaz mı alayım, elektriği, suyu mu ödeyeyim yoksa evin, çocukların ihtiyacını mı karşılayayım? İki oğlum da okula gidiyor, yoksa onların okul masraflarını mı karşılayayım?

YILLARCA EZİYET ÇEKİP, SUSUP OTURALIM MI?

Keza bu 600 lira nafaka bana yetmezken siz devletimizin başındakiler neyin kafasını yaşayıp da nafakayı kesmeyi düşünüyorsunuz? O zaman biz kadınlar hiç yaşamayalım, çocuklarımıza bakmayalım. Yıllarca koca kahrı çekip de bir de o kocalara çocuklar verip, üstüne üstlük eziyet görüyorsak ne yapalım? Yıllarca boynumuzu eğip susup eziyet mi çekelim ve onlarla boşandıktan sonra o kadar eziyet çekmişken, çocuklarıyla ortada kalmış bir kadınken bu nafaka gözünüze mi battı?

Biz Tuzluçayır Kadın Dayanışma Derneği olarak buna göz yummayacağız, bizim daha fazla sabrımızı taşırmasınlar! Biz kadınlar bir araya geldik mi üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yok. Ve hiçbir zaman da haksızlıklara boyun eğmeyeceğiz. Bu böyle bilinsin!

İlgili haberler
Kadınlar nafaka tartışmalarını değerlendirdi: Kadı...

Nafaka ile ilgili gündeme gelen düzenlemeyi değerlendiren kadınlar, nafakayı ‘şiddet ve baskı aracı’...

Çocuğum için bile nafaka talep etmedim ama şimdi a...

O yuva yıkıldıysa bunun çok büyük sebepleri vardır. Bu bedellerin hem erkek tarafından hem de kanunl...

Hayatımı vermişim, nafaka benim hakkım

Sincanlı kadınlar, nafakanın hakkını savunuyor. ‘Okumamışım, çalışmamışım ben ne yapacağım? Üç çocuk...