Kadro aldatmacası mücadeleden başka yol olmadığını gösterdi
Kartal Belediyesi’nde sendikalaşma haklarını kazanan ve ‘gerçek bir kadro’ mücadelesi sürdüren taşeron işçilerin eşleri: Bu kölelik düzenine herkes karşı çıkmalı!

Kartal Belediyesi’nde taşeron şirket bünyesinde çalışan ve kadro aldatmacasına karşı mücadele eden erkek işçilerin eşleriyle görüştük. “Gerçek bir kadro” talebiyle sürdürülen mücadeleye destek veren kadınlar, taşeron sistemine tamamen son verilmesini istiyor.

Taşeronun kölelikle eş değer olduğunu düşünen Tülay, “Açlık, zulüm, emek hırsızlığı denince aklıma taşeron geliyor. Bütün insanların bu kölelik düzenine karşı çıkması gerekir” dedi.

İşçi emeklisi Sümeyya, “gerçek bir kadro beklentisiyle nasıl bir hataya düştüklerini geç fark ettiğini” ifade ederek, “Kadro bekleyen eşim ve arkadaşları kadro alamadıkları gibi en doğal haklarının yani sendikalaşma haklarının dahi önüne taş koyulmaya başlandı. Bu taşerona kadro söyleminin aslında neyi amaçladığını daha net anladık” diye konuştu. Sümeyya şöyle devam etti: “Belediyede çalışan işçiler sendikaya üye olmamaları için yönetim tarafından tehdit edilmişti ve işçiler birbirine düşürülmeye çalışılarak bunun önüne geçebileceklerini sandılar. Fakat bu yıldırma politikaları tutmadı. Eşim ve diğer taşeron işçileri birliğin gücünü gösterdi ve en doğal hakları olan sendikalaşma haklarını kazandılar. İşçinin topyekün mücadeleden başka bir şansı olmadığını kendi işçi olduğum dönemden tecrübe etmiş biri olarak eşim ve onun gibi mücadele eden işçilerin her zaman destekçisi oldum ve olmaya devam edeceğim.”

Eşi belediyede işe başladıktan 6 ay sonra yasanın çıktığını söyleyen Sakine de bir işçi. İşçilerin kadro beklerken “al sana sözleşme, ister kabul et ister kabul etme bunu imzalayacaksın” dayatmasıyla karşılaştıklarını aktaran Sakine, bütün bunların düzelmesi için tek çarenin örgütlenmek olduğunu söyledi; “İşçiler kendi öz güçlerinin farkına varmalı ve sonuna kadar mücadele etmelidir.”

İlgili haberler
‘İki satırlık adamları musallat etmeyelim ömrümüze...

“İki satırlık adamları ömrümüze musallat etmemek” için satırlarca yazdığımız direnç hikayelerimize v...

MOR: Anlatılan bütün kadınların hikayesi

Sığınmaevinde yaşayan 5 kadının yaşanmış hikayelerinin anlatıldığı ‘Mor’, kadına yönelik şiddeti tiy...

İki çeşit yemek bile lükse giriyor!

Bu yaşıma kadar birkaç kez kriz gördüm. Ama böylesini ilk defa görüyorum. Şu an ülkemizde ne tarım n...