Değil 2 bin 4 bin lira olsa yetmez!
Üstü kapalı cümlelerle, bazen de yüksek sesle kadın işçilerin asgari ücret sitemi ortadaydı: ‘Yine patronun dediği oldu...’

Ankara’da bulunan sanayi bölgesi Gersan’da gıda fabrikasında çalışan kadınlarla ayaküstü asgari ücret zammını konuştuk. Mesai saati başlamasına dakikalar kala hızlı hızlı yürüyen kadınlara yönelttiğimiz “Asgari ücret zammı sizce yeterli mi? Geçim sıkıntısı yaşıyor musunuz?” gibi sorulara olumlu yanıt veren olmadı. 

Daha ilk soruyu yönelttiğimizde yanımızdan koşturarak geçen bir kadın “Biz ne diyelim, yine patronun dediği oldu” diye seslendi. Bu cümle, alacağımız bütün yanıtların başlığı olabilirdi. Üstü kapalı cümlelerle, bazen de yüksek sesle kadınların sitemi ortadaydı.

“Aldığımız para zaten borca gidiyor, elimize kalan para 600-700 TL. Bununla çocuk mu okutulur? ‘Şimdi zamları aldınız’ diyorlar. Eee... Bir o kadar da her şeye zam yapıyorlar, neye yetsin bu para?” diyen kadının yanındaki arkadaşı devam ediyor: “Arabamız var bizim, iki aydır kapının önünde duruyor. Para yetirip de benzin alamıyoruz, satmaya kalksak alacak gücü olan yok. Aldığım tüm para çocuğun okul masraflarına gidiyor, eşimin aldığı da kiraya, faturaya gidiyor zaten...”

TEK MAAŞLA GEÇİNMEK MÜMKÜN DEĞİL
Elinde simidiyle koşturan bir başka kadın sorularımızı dinlerken gülümsüyor; “Eşim de ben de çalışıyoruz evi ancak döndürüyor. Tek maaşla geçinmek mümkün mü bu zamanda? Eşim emekli, aldığı maaş belli, iki çocuk şehir dışında okuyor, her ay para yollamak lazım. 52 yaşındayım, emeklilikte yaşa takıldım, mecburen çalışmaya devam ediyorum. Bir de yaş yüzünden zor iş buluyoruz, bir şey olsa ilk bizi çıkaracaklar işten, ama elimize geçen para da para değil, bu duruma bir çare bulmak lazım!” Sonra bize de kendisine de kolaylıklar dileyip yanımızdan ayrılıyor.

PARA ELİMİZE GELDİĞİ AN UÇUYOR
Asgari ücret zammını yüksek bulan kadınlar da var! Ama “Bu patronlar bu parayı nasıl oldu da verdi” şaşkınlığıyla söylüyorlar bunu. İçlerinden biri şöyle diyor: “Biz memnun değiliz ama fena da değil diyoruz, daha düşük olabilirdi. Seçimler geliyor ondan böyle oldu belki de ama şu dönemde değil 2 bin, 4 bin lira olsa yetmez. Zaten her şeyin fiyatı iki katına çıktı. Geçen gün doğalgaz kartına para yükledik, 100 TL’ye 60 küsur metreküp gaz verdiler. Nereye gitti 40 metreküp, uçtu. Her şey öyle zaten, para elimize geldiği an uçuyor.”

Benzer cümleler kovaladı birbirini. “Aslında iyi kötü idare edilir, ama bir eve en az 4 bin lira para lazım”, “Çift maaşsız olmaz”, “İşten atmalar başlayacak diyorlar, o zaman ne yaparız?” gibi bir çok cümle daha duyduk kadın işçilerden. Hayat pahalılığından ve düşük ücretlerden herkes şikayetçi.

İlgili haberler
Açlık sınırında asgari ücret: 2 bin 20 lira

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak ve 10 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren as...

Yeni asgari ücrete kadın işçiler ne diyor?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti 2 bin 20 lira olarak belirledi a...

2019 AGİ dâhil asgari ücret

2019 yılı için AGİ dâhil ele geçecek asgari ücret ile AGİ hesabına ilişkin tüm bilgiler yanıtımızda.