Kadın ve işçi mücadelesinde Emmy Freundlich
1900’lerin başında sürdürdüğü mücadele ve çalışmalar sonucu siyaset sahnesinde de aktif olarak yer almaya ve kadınların temsil etmeye başlayan Emmy Freundlich’in yaşamı…

Avusturyalı sosyalist, işçi hareketi önderi Emmy Freundlich, demiryolu teknisyeni ve liberal politikacı Alfred Kögler ve eşi Emma’nın kızı olarak Avusturya’nın Almanca konuşulan Bohemya Protestan ortamında büyüdü. Emmy’nin bir ağabeyi ve bir kız kardeşi vardı. Ebeveynlerinin erken ölümünden sonra, genç yaşta ailenin sorumluluğunu üstlendi.

Amcası Carl Kögler, genç kadını sosyal demokrasiyle tanıştırdı. 1899'da Viyana'da kaldığı süre boyunca sosyal demokrat yetkililerle olan ilişkisini yoğunlaştırdı. 1900 yılında Moravian-Schönberg’deki sosyal demokrat “Volkswacht” gazetesinin editörü, Leo Freundlich ile evlendi, çiftin iki kızı oldu.

Emmy Freundlich Mährisch-Schönberg'de, tekstil, tütün ve ev işçilerinin örgütlenmesinde yer aldı ve eşinin içinde tiyatro, geceleme yeri ve ucuz tüketim ürünleri dükkanı bulunan bir işçi evi kurmasına yardımcı oldu. Burada kadınlar için kurslar düzenledi ve 1907'den 1928'e kadar sosyal demokrat aylık dergi “Der Kampf/Mücadele”de gazeteci olarak çalıştı. 1908'de Bohemya'daki siyasi kadın derneklerinin bakımı ve yaygınlaştırılmasıyla görevlendirildi.

1911'de eşinden ayrıldı. Emmy, ebeveynlerinin mirası nedeniyle finansal açıdan bağımsızdı ve kızları ile Viyana'ya gitti. Burada Karl Renner'ın tavsiyesi üzerine tüketici kooperatifleri hareketinde çalıştı ve 1917'den 1923'e kadar Çocuk Dostları Derneği sekreteri ve "Kinderland/Çocuklar Ülkesi" dergisinin editörü olarak kendini çocuk eğitimine adadı. Tüketici Kooperatifleri Birliği'ndeki lider konumu nedeniyle Emmy Freundlich, Birinci Dünya Savaşı'nda gıda dağıtımı ve halk beslenmesi alanında çalıştı. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Viyana Şehri Geçici Belediye Konseyine üye oldu. 19. bölgede Sosyal Demokrat İşçi Partisi adayı oldu ve 1919-1920 yılları arasında Viyana belediye meclisi üyesi, 1920-1923 yılları arasında Viyana eyalet parlamentosu üyesi ve Viyana belediye meclisi üyeliği yaptı.

Emmy Freundlich ilk kadın meclis üyelerinden biriydi. Aynı zamanda Kurucu Ulusal Meclis üyesi ve 1934 yılına kadar Ulusal Konsey üyesi idi. Bu süre zarfında Emmy Freundlich Gıda Ofisi direktörüydü ve 1928'de Milletler Cemiyeti Ekonomik Bölümü Komitesinde (ICWG) başkan olarak görev yaptı. 1928'de Dünya Ekonomik Konferansı'na Avusturya delegesi olarak katıldı. Sosyal demokrasinin önde gelen yetkilisi olarak Şubat 1934'te Dollfuss-Schuschnigg rejimi tarafından tutuklandı, ancak uluslararası müdahalenin ardından 26 Mart 1934'te serbest bırakıldı.

1938'de "Avusturya’nın Nazi Almanyasına bağlanması" referandumunda açıkça "hayır" oyu verdi. 1939'da Londra'ya göç etti. Burada "Avusturya Çalışma Kulübü"ne üye oldu. 1943'te başkanlığını da yaptığı "Avusturya Yardım ve İmar Komitesi"nin kurucu ortağıydı. 1947'de iki kızı ile birlikte New York'a gitti ve Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nde Uluslararası Kadın Kooperatifleri Birliğinin (ICWG) gözlemcisi oldu.

16 Mart 1948'te New York'ta yaşamını yitirdi.  

İlgili haberler
GÜNÜN PORTRESİ: Emma Pieczynska-Reichenbach

Emma Pieczynska-Reichenbach İsviçre’de kadın hakları ve kölelik karşıtlığı için verdiği mücadele ile...

Hanne Hiob’un sanat ve mücadele dolu yaşamı

‘Brecht gibi birinin kızı olma şansına sahiptim. Bu şansı, bir komünist olarak insanlığın daha güzel...

Yaşamını ve servetini eşitlik mücadelesine adayan...

Alman burjuva kadın hareketinin radikal kanadından Lida Gustava Heymann ‘Mülkiyet ve varlıklarımız ç...