Hanne Hiob’un sanat ve mücadele dolu yaşamı
‘Brecht gibi birinin kızı olma şansına sahiptim. Bu şansı, bir komünist olarak insanlığın daha güzel bir yaşam sürdürebilmesi için kullandım’ diyen Hanne Hiob’un sanat ve mücadele dolu yaşamı.

Oyuncu Hanne Hiob, Münih’te Hanne Marianne Brecht olarak 12 Mart 1923’te doğdu. Babası, uluslararası alanda tanınan Alman oyun yazarı ve şair Bertolt Brecht, annesi Avusturyalı aktris ve opera sanatçısı Marianne Zoff idi. Zoff ve Brecht 1922’deki evliliklerinden 2 yıl sonra boşandı. Hanne, babası Bertolt Brecht’in 1933’te yurtdışına kaçmasından bir yıl sonra aktör Theo Lingen ile evlenen annesiyle kaldı. Ancak politik olarak babasının ayak izlerini takip etti ve oyunculuk mesleğini de üstlendi.

Savaş sırasında Viyana’da büyüyen Hanne Lingen, liseden sonra özel dans ve oyunculuk dersleri aldı. 1941’de “Viyana Devlet Operası”na balerin olarak kabul edildi. 1942-1944 yılları arasında “Landestheater Salzburg”da dansçı ve oyuncu olarak çalıştı, ardından Gerhart Hauptmann’ın toplumsal eleştirel draması Der Biberpelz’de Leontine olarak ortaya çıktı.

Temmuz 1948’de doktor Dr. Joachim Hiob ile evlendi, evliliği kısa sürdü ama sahnede Hanne Hiob ismini kullanmaya devam etti. “Stadttheater Straubing” de çalışmaya başlamıştı ama birkaç yıl sağlık sorunları nedeniyle devam edemedi.

1953-59 yıllarında Kurfürstendamm tiyatrosunda Max Frisch, Tolstoy, Büchner gibi tiyatro yazarlarının değişik eserlerinde oynadı. Dürrenmatt’ın Yaşlı Kadının Ziyareti ve Fizikçi oyunlarıyla Zürih Tiyatrosu’nda başarılı bir sezon sergiledi. Fizikçi’de (üvey) babası Theo Lingen’le oynadı. Oyun televizyonda naklen yayınlanan ilk tiyatro eserlerinden oldu.

Hanne Hiob, bu sanatçıların yanı sıra Shakespeare’den klasikleri oynasa da onun severek ve an fazla içselleştirerek oynadığı tiyatro yazarı babası Bertolt Brecht oldu. 1958’de Cesaret Ana ve Çocukları, 1959’da Mezbahaların Kutsal Johannası, 1964’te Kafkas Tebeşir Dairesi, 1975’te Carrar Ananın Silahları oyunlarında ödül aldığı roller üstlendi.

Hanne Hiob, 1976’da tiyatro sahnelerinden ayrılarak kendini politik çalışmalara, Brecht okumalarına ve devrim için sokak tiyatrolarına verdi. En önemli faaliyeti 1947’de Bertolt Brecht’in yazdığı şiire atfen başlattığı Anakronik Yürüyüş veya Özgürlük ve Demokrasi adlı protesto turnesi oldu. Filizlenmekte olan faşizme karşı kitlelerin harekete geçirilmesini hedef alıyordu. 1979’da Karl Carstens’ın cumhurbaşkanlığı, 1980’de Franz-Josef Strauss’un başbakan adaylığına karşı ülke çapında Anakronik Yürüyüşler (turneler) düzenlendi. 1990’da Doğu Almanya Cumhuriyeti’nin yok edilmesine karşı, 1994’te ise Helmut Kohl’un yeniden seçilmesini engellemek için ‘Kohl Yerine Brecht’in Berlin’i’ kampanyası sürdürüldü.

Almanya ve Avusturya’da nazilerin saldırıları, savaş tehlikesi, silahlanma ve NATO’ya karşı eylemlerin sanatsal yanı hep Hanne Hiob tarafından üstlenildi. Bir röportajında; “Brecht gibi birinin kızı olma şansına sahiptim. Bu şansı, inanmış bir komünist olarak, insanlığın daha güzel bir yaşam sürdürebilmesi için kullanmaktan başka bir şey yapmadım” diyordu. Sanat ve mücadeleyle süren hayatı 23 Haziran 2009’da Münih’te sona erdi. Berlin’de anne ve babasının mezarlarının ayakucuna gömüldü.

İlgili haberler
Plaza De Mayo Annesi Yoyi Epelbaum

Arjantin’de askeri diktatörlük sırasında kaybolan çocuklarını, yakınlarını arayan kadınlar tarafında...

GÜNÜN PORTRESİ: Şiirlerini bitirecek vakti olmadı...

Selma Meerbaum’u önemli kılan yalnızca gencecik yaşında susturulması değil, bu genç yaşında ortaya ç...

‘Gerçek insanları’ sahneye taşıyan Kaethe Reichel

Alman tiyatrosunda güzelliği ve sevimliliği ile değil karakteriyle dikkat çeken Kaethe Reichel’i tan...