Ukraynalı kadınların savaştan kaçarken karşılaştığı tehlike: İnsan kaçakçıları*
İnsan tacirleri Polonya'daki ve Ukrayna'ya komşu diğer ülkelerdeki durumdan yararlanmak için tetikte bekliyor. Savaştan kaçanlar çaresizler. Büyük bir sömürü riski ile karşı karşıyalar

Suç çeteleri savaştan zarar gören Ukrayna’dan yayılan göçmen dalgasından yararlanıp, göçmenleri fuhuş ve insan kaçakçılığı için hedef haline getirmiş durumda.

Rus despot Vladimir Putin'in işgalinden bu yana çoğu kadın ve çocuk olmak üzere bir milyondan fazla insan ülkeyi terk etti.

Avrupa Birliği yetkilileri ve Birleşmiş Milletler Polonya, Moldova, Romanya, Slovakya, Macaristan gibi komşu ülkelere giden Ukraynalıların sayısının 7 milyonu aşmasından endişe ediyor ve bu konu hakkında kampanya yürüten bir çalışanın ifadesiyle bu durum “insan kaçakçılığında rahatsız edici bir yükselişe neden olacak.”

Ülkeden kaçan insanların bir kısmının “seks işçiliğine”, suç faaliyetlerine, ev köleliğine ve zorla çalıştırmaya zorlanmasından, bunun Birleşik Krallık’a kadar uzanmasından korkuluyor.

‘YARDIM’ ADI ALTINDA İNSAN KAÇAKÇILIĞI

Daha şimdiden, kadınların ve çocukların önce komşu ülkelere 'ücretsiz' ulaşım tekliflerini kabul ettiklerine, sınırı geçtikten sonra para talep eden suç çetelerinin eline düştüklerine dair haberler gelmeye başladı.

27 yaşındaki Ukraynalı bir kadın şunları söyledi: "Polonya'ya geçen bir arkadaşımdan duydum, bana onu Varşova'ya ücretsiz götüreceğini söyleyen bir adamla gittiğini ama oraya vardıklarında para istediğini söyledi. Ona karşı agresif bir tavır sergilemiş, fiziksel bir saldırıda bulunmamış ama ona borçlu olduğunu, kendisi için çalışarak bu borcu ödemesi gerektiğini söylemiş. Arkadaşım bağırmaya başlamış ve insanlar ne olup bittiğine bakarken de kaçmayı başarmış. Dikkatli olmaları için insanlar arasında bu haberi yayıyoruz.”

7 MİLYON GÖÇMEN: ÇOĞU KADINLAR VE ÇOCUKLAR

CARE adlı yardım kuruluşunun insan ticareti hakkında çalışmalar yapan uzmanı Lauren Agnew, MailOnline'a şunları anlatıyor: "Ukrayna'daki savaş, insan kaçakçılığı açısından kötüleşen bir duruma neden olacak. Avrupa genelinde kırılgan bir domino etkisi yaratacak ve mülteciler giderek artan bir sömürü riski altında. Zaman geçtikçe mültecilerin insan tacirleri tarafından sömürülmesi ve potansiyel olarak seks işçiliğine zorlama, suç çetelerinin eline düşme veya zorla çalıştırma, ev köleliğine zorlama gibi durumlarda bir artış göreceğimiz kesin. Savaş yalnızca endişe verici can kayıplarıyla sınırlı kalmıyor, aynı zamanda yedi milyona yakın insanın Ukrayna'dan bu kitlesel yerinden edilişi, bazılarının kaçınılmaz bir şekilde insan ticaretine maruz kalacağı anlamına geliyor.

"Mültecilerin kaçtığı ülkeler suç çetelerinin sıcak noktaları ve bu insanları sömürülebilecekleri zengin bir kaynak olarak görecekler. Bu çeteler mültecilerin kırılgan durumlarından besleniyor ve savaş onlar için kâr elde etmek ve insanları Avrupa'ya ve nihayetinde Birleşik Krallık'a sokmak için bir iş fırsatı.”


SAVAŞTAN KAÇANLARIN ÇARESİZLİĞİNİ KULLANAN ÇETELER

Agnew, çetelerin kadınları sömürmek için bir yönteminin, onlara başka yerlere 'ücretsiz ulaşım' teklif edip, yola çıktıktan sonra da seyahat için para ödemeleri konusunda zorlayıp, onları borca sokarak ele ele geçirmek olduğunu anlatıyor.

"İnsan tacirleri Polonya'daki ve Ukrayna'ya komşu diğer ülkelerdeki durumdan yararlanmak için tetikte bekliyor. Gelenlerin çoğunluğunun kadın ve çocuklar olduğunu görüyoruz, erkeklerin ülkeyi terk etmeleri yasak, bu durum daha savunmasız oldukları anlamına geliyor. Çaresizler ve böyle bir durumda bazıları, belki de düşünmeden aldıkları ilk yardım teklifini kabul etmeye istekli.”

MailOnline, Polonya sınırı boyunca ellerinde Belçika ve Almanya’ya ücretsiz ulaşım öneren yazılar olan bir grup erkek olduğunu gösterdi. Birçoğu gerçekten yardım niyeti ile bunu yapıyor olsa da, bazılarının kadınları insan tacirlerinin eline düşürmeye çalışan çete üyeleri olduğuna dair ciddi bir korku var.

Polonya'nın Przemysl kasabasında sınırın hemen ötesinde, Merkez Lise’de kurulan bir kabul merkezinde yardım görevlisi olarak çalışan Rafal Wlodek, "İnsanların mültecileri alıp Polonya’da başka şehirlere götürmeyi teklif ettiklerine, yola çıktıktan sonra tenha yerlerde 1000 Zloti (200 Euro) ödeme yapmaya zorladıklarına, eğer ödemezlerse onları orada bırakmakla tehdit ettikleri haberlerini alıyoruz” diyor. “Hiç şüphe yok ki, insanlar bu durumdan faydalanıyor, bu yüzden kadınları ve çocukları taşıyabilecek güvenilir insanlardan listeler oluşturuyoruz, çünkü insan ticareti ve insan sömürüsü tehlikesini göz ardı edemeyiz.”


EN ÇOK KADINLAR VE ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA

CARE, Ukrayna'daki durum göz önüne alındığında, insan ticareti mağdurları için yasada daha fazla koruma sağlanması ve suçları tespit edip önlemeye yönelik 'çabaları hızlandırmak' için milletvekillerine lobi yapacağını söyledi.

Lauren şunları ekledi: "Önümüzdeki aylarda bu durum nedeniyle insan ticareti kurbanı olan insan sayısının arttığını göreceğiz, ve ne yazık ki bu mağdurların istatistiksel olarak en fazla sayıda olanı cinsel olarak sömürüldükleri için kadınlar olacak. Çeteler bu savaşı şeytani işleri için son derece karlı bir fırsat olarak görecekler ve ne yazık ki kurbanlar kadınlar ve çocuklar olacak."

Varşova merkezli İnsan Ticareti Mağdurlarına Ulusal Danışmanlık ve Müdahale sözcüsü Joanna Garnier, MailOnline'a Ukrayna'dan Polonya'ya sınırı geçen kadınları tehlikelere karşı uyaran broşürler dağıtıldığını söyledi. “Bazı kötü insanların, pezevenklerin ve ucuz iş gücü arayanların sınır geçişlerinde faaliyet gösterdiğine dair haberler aldık. Para talep ediyorlar ve ayrıca bazı cinsel saldırılar ve diğer tehlikeli davranışları duyduk, bunun gelecekte artacağını düşünüyoruz.

Bu insanların böylesi bir krizden kazançlı çıkacağını biliyoruz, bu yüzden kadınlara bir yabancının arabasına binmeyin ve gruplar halinde seyahat etmeye çalışın, şüpheli görünen bir şey veya biri varsa müdahale etmeyin, bunun yerine sınır muhafızlarından veya polis memurlarından birine haber verin gibi güvenlik önerileri veriyoruz.”

* Yazı, Birleşik Krallık'ta tabloid olarak yayımlanan günlük gazete olan Daily Mail sitesinden çevrilmiştir, başlık ve arabaşlıklar Ekmek ve Gül tarafından atıldı.

Fotoğraflar: flickr.com

İlgili haberler
Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği Başkanı Suitlana P...

Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği Başkanı Suitlana Patapenko Yıldırım anlatıyor: İnsanlar tıkış tıkış,...

Bu bir bilgisayar oyunu değil! Bu, savaş!

Savaşı barış zamanının bütününe yayan faşist iktidarlar da muhtemel tehlikelere karşı kadını, onlara...

Hepimiz için, tüm dünya için en acil talebimiz ‘ba...

Öfkemizi, savaşı çıkaranlara yöneltelim. Emperyalist hesaplar, güç dengeleri uğruna şehirleri bombal...