TUNUS: Şiddete karşı farkındalık için şarkı bir şarkı, Hey!
Kadın Araştırma, Belgeleme ve Bilgi Merkezi kadına ve çocuğa yönelik şiddetin önlenmesi konusunda farkındalık yaratmak için ‘Hey’ isimli bir şarkı hazırladı.
Kadın Araştırma, Belgeleme ve Bilgi Merkezi (CREDIF) kız çocuklarına yönelik şiddeti anlatan “Bisclat” belgeselinin ardından bu yılın sonunda “Hey” ismini taşıyan şarkıyı yayınlamaya hazırlanıyor.

CREDIF Genel Müdürü Nejla Al-Alan, vakfın bu yöntemle kadın araştırmalarını kolaylaştırmayı, daha fazla kişiye ulaşmayı amaçladığını söyledi. Bu alanda çalışmanın kadın ve kız çocukları için önemine değinen Nejla Al-Alan, kadınları tehdit eden tehlikeli olgulara karşı mücadelede aydınlara ya da öne çıkan isimlere önemli rol düştüğüne dikkat çekti.

Genel ve özel alanlarda kadına yönelik şiddetin tehlikeli bir şekilde arttığını ifade eden Tunuslu gazeteci Samah Gadallah da yetkililere seslenerek önlem almalarını istedi. Samah Ghadallah, özellikle kurumların, kadınların güvenliklerini tehdit eden unsurlara karşı programlar düzenlemeleri çağrısında bulundu. Aynı zamanda şiddetin azaltılmasında sosyolojik ve psikolojik uzmanların katılımının önemine de vurgu yapan Samah Gadallah, günümüzün toplumsal değişiminin doğasını anlamak için nedenlerin ve yüksek şiddet oranlarına yol açan güdülerin araştırılması gerektiğini söyledi.

CREDIF KADIN HAKLARINI KORUYOR
CREDIF’in Araştırma, İzleme ve Eğitim Müdürü Suniya Bin Jamaie, “Kadınları etkileyen fenomenlerle mücadele çabalarında eğitimcilerin rolü çok önemli. Cinsel şiddet ve kadın haklarının korunması konusunda uzman olan CREDIF, bu alanda her türlü sanatsal, eğitici veya kültürel içeriği, çalışmalı” dedi. Kadına yönelik şiddetle mücadele çabaları içinde olduklarını dile getiren Suniya Bin Jamaie, kadınların şiddeti önlemedeki rollerine inandıklarını söyledi.
Tunus’ta sanatın kadın sorunlarına hizmet etmek için kullanılmasının önemini vurgulayan video sahibi sanatçı Mehdi El-Segir de akademik ve sanatsal alanın doğru kelimeleri kullanmayı sağladığını söyledi.

Haber-Fotoğraf: Jinha

İlgili haberler
TUNUS: Kadın erkek eşitliği lütuf değil haktır!

Tunus’ta binlerce kişi sokaklara dökülüp, sadece miras hukukunda değil ‘her alanda kadın erkek eşitl...

ORTADOĞU’DA BİR VAHA: Tunus’un güçlü kadınları!

Tunuslu kadınlar hakları için, daha iyi yaşam koşulları için yıllardır sokaklardan, örgütlülükten va...

Tunus’ta ‘Arap Baharının Sesi’ Lina Ben Mhenni içi...

Tunus'ta ‘Arap Baharının Sesi’ olarak tanınan cesur blogcu ve insan hakları aktivisti Lina Ben Mhenn...