TUNUS: Kadın erkek eşitliği lütuf değil haktır!
Tunus’ta binlerce kişi sokaklara dökülüp, sadece miras hukukunda değil ‘her alanda kadın erkek eşitliği’ talebini dile getirdi.

Başkent Tunus’ta bir araya gelen binlerce kişi, başta miras hukuku olmak üzere her alanda kadın erkek eşitliği taleplerini dile getirdi.

Aralarında Tunus Halk Cephesi, Tunus Proje Partisi ve Ulusal Özgürlükler ve Eşitlik Kampanyasının da bulunduğu siyasi partilerin çağrısına karşılık veren Tunuslular, başkentteki Habib Burgiba Caddesi’nde toplandı.
“Mirasta eşitlik lütuf değil haktır”, “Geri kalmışlığa karşı hürriyet eşitliği, bireysel hürriyetlere evet” ve “Biz Tunus’un hor görülemez kadınlarıyız” sloganları atan göstericiler, “Özgürlüğün olmadığı cumhuriyete hayır” ve “Anayasal haklarımızın fiiliyata dökülmesini istiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı.

İSLAMCI PARTİYE YASAYA DESTEK VER ÇAĞRISI
Kuzey Afrika ülkesi Tunus’ta Cumhurbaşkanı Baci Kaid Essibsi mirasta hak eşitliği yasa tasarısının meclise sunulacağını açıkladı. İktidar ortağı olan İslamcı Nahda partisine de yasaya “evet” deme çağrıları da yapılıyor.

Tunus Proje Partisi Genel Sekreteri Muhsin Merzuk, mirasta kadın erkek eşitliği meselesinin ideolojik çatışma değil anayasal haklarla alakalı olduğunu söyledi. Partisinin parlamentoda, mirasta kadın erkek eşitliği teklifine “evet” oyu vereceğini belirten Merzuk, Nahda Hareketi Partisinin de anayasaya uymak için bu doğrultuda hareket etmesinin yararına olacağına inandığını kaydetti.

HAMMAMİ: TAM EŞİTLİK İÇİN ADIM ATILMIYOR
Halk Cephesi sözcüsü Hamma Hammami de Cumhurbaşkanı Baci Kaid Essibsi’nin, siyasi hesaplardan dolayı tam eşitlik yolunda gereken adımları atmadığını söyledi.
Hammami, bu gösterinin sadece miras eşitliği değil kadın ve erkek arasında her alanda tam eşitlik ve bireysel özgürlüklerin kabul edilmesi için yapıldığını sözlerine ekledi.


NE OLMUŞTU?
Tunus Cumhurbaşkanı Essibsi, önceki gün yaptığı konuşmada, “Mirasta kadın erkek arasındaki eşitlik konusunu yasa haline getirmek istediğini” açıkladı.
Essibsi, Ağustos 2017’de “Bireysel Özgürlükler ve Eşitlik Komitesini kadın erkek eşitliğiyle ilgili yasal düzenlemeler üzerinde çalışmakla görevlendirmiş, komite haziran ayında Essibsi’ye iki bölümden oluşan 233 sayfalık bir rapor sunmuştu. Raporun bireysel hak ve özgürlüklere ayrılan birinci bölümünde yer alan en bariz teklifler arasında eş cinselliğin suç olmaktan çıkarılması ve idam cezasının kaldırılması da yer alıyor.
İkinci bölümde ise kadın erkek arasında mirasta eşitlik ve çocuklar arasında, evlilik dışı ilişkilerden doğanlar da dahil olmak üzere eşitlik meselesi ele alınıyor.

İlgili haberler
GÜNÜN ZAFERİ: Tunuslu kadınların şiddet yasası kaz...

Her iki kadından birinin şiddete maruz kaldığı Tunus’ta kadınların mücadelesiyle parlamento, kadına...

Tunus'ta kadınlar için özgürlük eylemi yapıldı

Tunus’ta bir araya gelen Ortadoğu ülkelerinden kadınlar DKY delegesi olan tutuklu Kitham Saafin, Kha...

GÜNÜN KAZANIMI: Tunuslu kadınların mücadeleleri so...

Tunus'taki insan hakları örgütlerinin 25 yıllık mücadelesi sonuç verdi. Kadına yönelik şiddetle müca...