Tayland’a ‘istismar turizmi’
Tayland, küçük yaştaki kız ve oğlan çocuklarının ‘turizm’ adı altında istismar edildiği ülkelerden biri. İsveçli erkekler ise ülkelerinde fuhşun yasaklanması ile Tayland gibi ülkelere gidiyor.

Çocuk istismarının ağır yasalara tabii olduğu Avrupa ülkelerinden, çocuk istismarının bir “turizm alanı” haline getirildiği çeşitli ülkelere akan bir “istismar tatili” furyası olduğunu biliyor muydunuz?

Tayland, küçük yaştaki kız ve oğlan çocuklarının “turizm” adı altında istismar edildiği ülkelerden biri. İsveç’te kurulu olan, aralarında turizm ve otel işçilerinin sendikalarının ve çocuk hak örgütlerinin de olduğu ‘Schyst Resande’ (Dürüst Seyahat) grubunun yayımladığı bir rapor, 1999 yılında maddi çıkar karşılığı cinsel ilişkinin yasaklandığı İsveç’te erkeklerin fuhuş yapmak amacıyla ağırlıklı olarak çocuk istismarının açık hale getirildiği ülkelere gittiğini gözler önüne seriyor. ‘Welcome to Sin City’ başlıklı rapora göre, Tayland’da fuhuş yaparak geçimini sağlayan yaklaşık 250 bin kişinin çoğunluğunu küçük yaştaki kız çocukları ve genç kadınlar, yüzde 10’unu da küçük erkek çocukları, genç erkekler ve trans bireyler oluşturuyor.

İkiyüzlülük ise Tayland’a giden İsveçli erkeklerin ifadelerinde açığa çıkıyor. Para karşılığı ilişkiye giren İsveçliler, fuhuş yapan kız ve genç kadınların Kuzey Tayland’dan geldiklerini ve ailelerini geçindirmek için çalıştıkları fabrikalarda çok az kazandıkları için fuhuşa yöneldiklerini bildiklerini söylüyor. Buna rağmen bu istismarın bir parçası olmalarını ise “Taylandlıların kültüründe fuhuşun kötü olmadığını, kendilerini yerel kültüre adapte ettiklerini”, “çocukların ve kadınların zaten bu işi yaptıklarını, kendilerinin ise seks satın alarak geçimlerine katkıda bulunduklarını” söyleyerek aklamaya çalışıyorlar.

Berivan BALKAY Ekmek ve Gül için çevirmiştir.

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: İsveç'te tecavüz 5 yılda 2 katına çı...

Şiddete uğrayan kadınların sadece 5'te 1'inin polise başvurduğu göz önüne alındığında, her yıl binle...

İsveç, zorla evlendirilecek kız çocuğunu sınır dış...

İsveç Göçmen Dairesi, zorla evlendirilmek istenen 12 yaşındaki bir kız çocuğunu vatandaşı olduğu Tür...

İsveç’te ‘rıza yoksa tecavüz var’ diyen yasa kabul...

Kabul edilen yeni yasayla tecavüzün kabul edilmesi için şüphelinin tehdit ve şiddete başvurması veya...