İsveç’te ‘rıza yoksa tecavüz var’ diyen yasa kabul edildi
Kabul edilen yeni yasayla tecavüzün kabul edilmesi için şüphelinin tehdit ve şiddete başvurması veya çaresiz durumdaki biriyle ilişkiye girmesi gibi kıstaslar aranmıyor.

İsveç hükümetinin parlamentoya sunduğu, “sözlü ve fiziki rıza olmadıkça" her türlü cinsel ilişkinin ceza kapsamına alınmasını öngören tasarı parlamentoda yapılan oylamada oy birliğiyle kabul edildi.

Yasa, “Sözlü veya aktif olarak cinsel ilişkiye hazır olduğunu göstermeyen kişilerle cinsel ilişkiye girilmesi”ni yasaklıyor. Tecavüzün var olduğunun kabul edilmesi için şüphelinin tehdit ve şiddete başvurması veya çaresiz durumdaki biriyle ilişkiye girmesi gibi kıstaslar aranmıyor.

Yasa iki yeni suç; dikkatsiz tecavüz ve dikkatsiz cinsel saldırı tanımı yapıyor. Dikkatsizlik diğer kişinin cinsel ilişkiye gönüllü olarak katılmaması anlamını taşıyor. Dikkatsizlik suçunda kasıt olup olmaması durumu değiştirmiyor. Bu suçları işleyenler 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

CİNSEL SUÇLARDA DİĞER CEZALARDA DA ARTIŞ VAR
* Ağır tecavüz ve çocuklara ağır tecavüz suçu işleyenlere verilecek cezanın alt sınırı 4 yıldan 5 yıla çıkarılıyor. Yaşı küçük olan çocuklarla cinsel ilişkiye girenlere verilen ceza artırılıyor.

* Şüphelinin ‘Yaşından daha büyük gösteriyordu’ gibi gerekçelerle savunma yapması zorlaştırılıyor. Cinsel suçlarla ilgili soruşturma açılır açılmaz mağdura derhal bir yardımcı atanıyor.

Parlamentodaki tüm siyasi partiler, tasarının yasalaşması için oy kullandı. Parlamento, hükümete tecavüz suçlarına verilen asgari cezanın 2 yıldan 3 yıla çıkarılması için tasarı hazırlaması görevini verdi.

Tecavüzcülere verilen cezaların artırılması talebi #MeToo kampanyasına katılan kadınlar tarafından gündeme getirilmişti.

Geçtiğimiz yıl cinsel tacizin teşhir edildiği #MeToo kampanyası kapsamında kadınların Stockholm’de düzenlediği bir gösteriye katılan Eşitlik Bakanı Åsa Regner, Hükümetin ‘Rıza Yasası’nı 2018 yılı içinde parlamentoya getireceği sözünü vermişti.


ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN 120 MİLYON KRON BÜTÇE AYRILDI
İsveç'te Nisan ayında Sosyal Demokrat İşçi Partisi ve Çevre Partisi Yeşiller’den oluşan koalisyon hükümeti, taciz karşıtı “#MeToo/Ben de” kampanyasında gün ışığına çıkan cinsel tacizleri azaltabilmek ve kadına yönelik şiddeti engelleyebilmek için toplam 120 milyon kron ayrılacağını açıklamıştı
Sol Parti’yle iş birliği yapılarak hazırlanan bütçede 25 milyon kronun işyerlerindeki cinsel tacizlerin engellenmesi amacıyla kullanılması öngörülüyor.
Bunun gerçekleşmesi için 10 milyon kron İş Çevresi Kurumuna, 15 milyon da bölgelerde görevli ombudsmanlara verilecek. 10 milyon kron “Rıza Yasası” hakkında bilgilendirme ve eğitim çalışmalarında kullanılması için mahkemeler ve Suçluluğu Önleme Konseyi’ne aktarılacak. 50 milyon kron da öğrencilerin cinsel eğitimleri için kullanılacak. İş Çevresi Kurumu, cinsel tacizlerin engellenebilmesi için eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapacak.
Çalışma Bakanı Ylva Johansson, cinsel tacizin engellenmesi için bütçede adalet kurumları, sosyal hizmetler ve okullara da kaynak ayrıldığına dikkat çekti.
Kadın örgütleri, hükümetin cinsel tacize karşı kaynak aktarmasını #MeToo kampanyasının başarısı olarak değerlendirdiklerini ve memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.
İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: İsveç'te tecavüz 5 yılda 2 katına çı...

Şiddete uğrayan kadınların sadece 5'te 1'inin polise başvurduğu göz önüne alındığında, her yıl binle...

İsveç’te kadınlar ‘herkese doğumevi’ için yürüdü

İsveç’te binlerce kadın “İlk gelene değil herkese doğumevi” parolasıyla meydanlara çıktı. Kadınlar h...

İsveç’te tecavüze karşı ‘rıza yasası’ geliyor

İsveç’te #MeToo kampanyasıyla taciz ve tecavüze kadınların yaptığı çağrı ve gösterilerin ardından İs...