İsveç, zorla evlendirilecek kız çocuğunu sınır dışı ediyor!
İsveç Göçmen Dairesi, zorla evlendirilmek istenen 12 yaşındaki bir kız çocuğunu vatandaşı olduğu Türkiye’ye geri gönderme kararı aldı.

İsveç Devlet Televizyonu (SVT), Göçmen Dairesinin (Migrationsverket) zorla evlendirilmek istenen 12 yaşındaki bir kız çocuğunu, kendi koyduğu kurallara aykırı olarak vatandaşı olduğu Türkiye’ye sınır dışı etme kararı verdiğini duyurdu. İsveç’te çocukların iltica için “kendi gerekçeleri”nin dikkate alınması gerekiyor, bazen bu gerekçeler aileninkinden daha çok güçlü olabiliyor.

12 YAŞINDA EVLENDİRİLMEK İSTENİYOR
Haberde, Maria adı verilen 12 yaşındaki çocuğun anne ve kardeşleriyle birlikte İsveç’e gelerek iltica talebinde bulundukları, anne ve kardeşinin Göçmen Dairesindeki ifadelerinde babasının Maria’yı 30 yaşındaki bir tanıdığıyla zorla evlendirmek istediğini söyledikleri belirtiliyor.
Ancak Göçmen Dairesi memurları, Maria’ya konu hakkında tek bir soru bile sormadan ailenin İsveç’te kalması için yeterli gerekçeleri olmadığını öne sürerek Türkiye’ye gönderilmelerini kararlaştırdı.
Kararın temyiz edilmesi üzerine konuyu ele alan Göçmen Mahkemesi de, Maria hakkındaki iddiaları ele almadan aile hakkında verilen sınır dışı edilme kararını onayladı.

‘EVLİLİĞİN NE OLDUĞUNU BİLMİYORUM’
Kararda Maria’nın hangi biçimde evlilik yapmaya zorlandığı belirtilmezken SVT’ye açıklamalarda bulunan Maria, “Evliliğe hazır değilim. Ne olduğunu bilmiyorum” dedi.

AVUKATLAR VE ÇOCUK HAKLARI KURUMLARI KARARA TEPKİ GÖSTERDİ
Çocuk haklarını savunan kurumlar ve avukatlar, Maria ve ailesi için verilen sınır dışı etme kararına tepkili. Rädda Barnen (Çocuk Esirgeme Kurumu) şeflerinden Ola Matsson, Göçmen Dairesinin olumlu ilkeleri olmasına karşı karar veren memurların yeterli bilgileri olmadığı için Birleşmiş Milletlerin çocukların haklarını güvence altına alan sözleşmesine uyulmadığını söyledi.
Göçmen Dairesi yetkililerinden Magnus Bengtsson, eleştirilerin kısmen haklı olduğunu ve çocuklarla iletişim kurmada yetersizlikler olduğunu kabul etti.
Göçmen Dairesi ve Göçmen Mahkemesinin sınır dışı kararının gerekçelerinde Türkiye’de çocuk evliliklerini ve kadınlara yönelik şiddeti yasaklayan yasalar olduğu belirtiliyor.

TÜRKİYE’DE ÇOCUK EVLİLİKLERİ VAR
SVT’nin konu hakkındaki sorularını yanıtlayan Avukat Ceren Akkaya, Türkiye’de çocuk yaşta evlilikler olduğunu belirterek “Evlenme yaşı 17, ama çocukların daha önce evlendirilmeleri hiç de olağan dışı değil. Bu dini evlilik biçiminde gerçekleşiyor. Daha önceleri böylesi evliliklere karşı yasalar vardı ama kaldırıldı” dedi.
Akkaya, kadın sığınma evlerinin yetersiz olduğuna ve kadınların buralarda sadece 6 ay kalabildiklerine dikkat çekti.

Kaynak: Evrensel


İlgili haberler
Almanya'da 'çocuk evlilikleri'nin yasaklanmasının...

Almanya’daki kadın örgütleri ülkede yapılacak çocuk evliliklerinin kesinlikle yasaklanmasını istiyor...

GÜNÜN RAKAMI: İsveç'te tecavüz 5 yılda 2 katına çı...

Şiddete uğrayan kadınların sadece 5'te 1'inin polise başvurduğu göz önüne alındığında, her yıl binle...

GÜNÜN GÜZEL HAREKETİ: Kadına şiddetin önlenmesi zo...

İsveç Eşitlik Bakanı Åsa Regner, kadınlara yönelik şiddetin önlenmesinin okullarda zorunlu ders olac...