SPOT, Türkiye’deki kız kardeşlere dayanışma mesajları gönderiyor
SPOT: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını kınıyor, İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe koyulması talebinizi destekliyoruz.

İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yıl dönümünde SPOT, kadın hakları ve cinsiyet eşitliğine yönelik saldırılara karşı mücadele eden Türkiye’deki yüz binlerce kadına dayanışma mesajları yolladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sözleşme’den çekilme kararını kınayan SPOT, “İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe koyulması talebinizi destekliyoruz” dedi. SPOT mesajı şöyle:

Kovid-19 pandemisi süresince Türkiye’deki kadına yönelik şiddet daha da yoğunlaştı ve cinsiyet eşitsizliği; kadınların iş güvenliği olmayan yerlerde çok daha düşük ücretle çalışma, işten çıkarılma, ayrımcılığa uğrama ve fazla mesaiye kalma olasılığı daha yüksek olduğundan, hükmünü sürmeye devam etti. Kovid-19’un patlak vermesinin ardından Türkiye’deki kadınlardan, çocuk bakımına ve yükselen borçlara bağlı olarak daha da artan ve giderek daha da ağırlaşan aile içi şiddetin içine sürüklendiklerini duyduk.
Bu koşullar altında İstanbul Sözleşmesi, kadınların can havliyle ihtiyaç duyduğu korumaları ve güvenceleri sağlıyor. Bu nedenle SPOT, Erdoğan’ın 20 Mart’ta yayınladığı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini kınıyor.
Bizler SPOT olarak, Türkiye’de evdeki, işteki ve toplumsal yaşamdaki güvenlik, adalet, özgürlük ve eşitlik hakları için savaşan kadınların yanındayız. Türkiye’deki kadın hareketi, burada, Birleşik Krallık’ta bize ilham oluyor.
SPOT olarak İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe koyulması talebinizi destekliyoruz ve Birleşik Krallık hükümetine Türkiye devletinin toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik saldırıları, kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddetin süreklilik kazanması, iş yerlerinde kadına yönelik sömürü ve ayrımcılık ve kadın hareketinin kriminalize edilmesi karşısındaki sessizliğini bozma çağrısında bulunuyoruz.


SPOT HAKKINDA
SPOT, Birleşik Krallık’taki ilerici örgütler, kampanya grupları ve sendikalardan oluşan bir şemsiye gruptur. Ulusal Eğitim Birliği eski Başkanı Louise Reagan’ın başkanlık ettiği SPOT, Türkiye’de demokrasi ve temel özgürlükler için mücadele edenleri desteklemeyi ve aynı zamanda Birleşik Krallık’taki emekçilerin mücadelesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül 

İlgili haberler
10. yılında kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nden vazg...

#İstanbulSözleşmesi10Yaşında hashtagi altında kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nin onlar için önemini an...

2021 yılında katledilen 106 kadının isimleri Diyar...

İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıl dönümü dolayısıyla katledilen kadınların isimlerinin yazılı oldu...

Egalité İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yılında destek...

Fransa'dan Egalité kadın örgütü: Türkiye’deki kadınlarla birlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul...