Egalité İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yılında destek mesajı gönderdi
Fransa'dan Egalité kadın örgütü: Türkiye’deki kadınlarla birlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çekilme kararını kesinlikle kınıyoruz.

Egalité kadın örgütü İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yılında Türkiyeli kadınlara destek mesajı gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına tepki gösteren Egalité, “Erdoğan, kadınları katledenlerin yanında yer alıyor”  dedi. Mesajın tamamı şöyle: 

Türkiyeli kadınlar ve halklarla dayanışma
“Ekmek ve Gül” dergisinden kadınlara,
Türkiye’deki kadınlarla birlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çekilme kararını kesinlikle kınıyoruz.
Bu, tek adam tarafından kadınları hiçe sayarak ve halkların hakları ve demokratik özgürlükler ihlal edilerek kadın hakları ve kadınların güvenliğine karşı yapılmış bir saldırıdır. Geniş halk hareketleri sayesinde ne pahasına kazanılmış özgürlükleri, bugün Erdoğan iptal etme niyetinde.
Uluslararası yasal korumaları onlardan kaldırarak kadına yönelik şiddetin suikastçılarının ve destekçilerinin yanında yer alıyor.
Bizimki gibi en demokratik olduğunu iddia eden ülkeler de dahil olmak üzere, dünyada kadın ve halk haklarına yönelik gerici saldırıların arttığı bir zamanda, bu zorlu savaşta tüm kalbimizle sizinle birlikteyiz ve size tüm enternasyonalist dayanışmamızı temin ederim.
Égalité Kadın Örgütü Ulusal Komitesi
Özgürleşme ve toplumsal gelişme için
10 Mayıs 2021, Paris

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
DİSK’ten İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Yaşam hak...

Türkiye’nin ilk imzacı ülke olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının 10. yıl dönümünde DİSK Gen...

İstanbul Sözleşmesi 10 yaşında: Kadınların mücadel...

Yarın İstanbul Sözleşmesi’nin imzaya açılmasının 10. yılı. İlk imzacı olmakla övünen Erdoğan, 20 Mar...

Alman Kadın Konseyi: Şiddetten Korunma Sözleşmesi’...

Alman Kadın Konseyi (DF) İstanbul Sözleşmesi’nin onuncu yıl dönümününde yaptığı açıklamada Sözleşme’...