Sınırların Ötesinde: Pandemiyle derinleşen kadın işsizliği ve yoksulluk sınır tanımıyor
Pandemi patronlar tarafından düşük ücrete, ağır koşullarda işçi çalıştırmak için kullanılırken özellikle kadınlar için hem çocuğun bakımı yükü hem işsizlik hem de yoksulluğu derinleştirdi.
🟣 ABD: SİYAH KADINLAR İŞ BULAMIYOR

Ülke geneli kapanmanın olumsuz etkileri ilk olarak ve en ağır şekilde kadın çalışanların çoğunlukta olduğu eğlence, konaklama ve ticaret sektörlerinde hissedildi. Ülkede iş kayıpları rekor seviyeye ulaşırken, ABD aynı zamanda tarihi boyunca kadın istihdamının en çok düştüğü süreci yaşadı. Şimdi aşılama oranları yükseldikçe eyaletler yeniden açılmaya ve işe alımlar da toparlanmaya başladı ancak kadın istihdamı hâlâ iyi bir düzeyde değil. Pek çok kadın iş gücünden tamamen kopmuş durumda.

Ulusal Kadın Hakları Merkezine göre kadınların iş gücüne katılımı (iş sahibi veya iş arayan kadınların yüzdesi) Aralık 1988’den bu yana 2021 Mart’ındaki kadar (yüzde 57,4) düşük olmamıştı.

Pandemide işlerinden ayrılan 1,8 milyon kadının işlerine geri döndüklerinde öncekinden oldukça düşük bir ücret alma ihtimalleri ise bir başka endişe verici husus.

İşsizliği ve düşen istihdamı en çok yaşayanlar ise siyah kadınlar. Mart ayında ülkedeki kadın işsizlik oranı yüzde 5,3 iken bu oran siyah kadınlarda yüzde 8,7’ye ulaşıyor. Öyle ki siyah kadın işçilerin görece çoğunlukta olduğu sosyal hizmetler ve sağlık sektörlerinde de siyah kadınlar artık çok zor iş buluyor veya hiç bulamıyorlar. Bu durum da ülkede cinsiyet ve ırk kaynaklı maaş farkının derinleşeceği kaygısını uyandırıyor.

10 KADINDAN ÜÇÜ ÇOCUK BAKIMI İÇİN İŞİ BIRAKTI

Kadın istihdamındaki düşüş ve artan iş kayıplarının ardında yatan bir diğer sebep ise salgın sürecinde çocukların bakımı. Kaiser Aile Vakfı tarafından mart ayında yayınlanan bir ankete göre her 10 kadından 3’ü çocuklarının okulları veya kreşleri kapalı olduğu için işlerini bırakmak zorunda kaldı.


Fotoğraf: vectorjuice/Freepik

🟣 İRLANDA: 5 KADINDAN 1’İ İŞİNDEN AYRILMAK ZORUNDA HİSSEDİYOR

İrlanda’da her 10 kadından biri, iş hayatının ve salgın dönemindeki ev yaşantısının üzerinde oluşturduğu baskı sebebiyle işinden ayrıldı. Bu durum daha birçok kadının yıllarca ücretli iş gücüne dahil olmayacağına dair endişeleri arttırıyor.

İrlanda Ulusal Kadın Konseyi, pandemiyle geçen bir yılın ev ve iş hayatındaki eşitsizlikleri derinleştirdiğini ve çalışan her beş kadından birinin kendisini işinden ayrılmak zorunda hissettiğini duyurdu.

Maynooth Üniversitesi’nin ülkedeki kapanma süresince yaptığı araştırmalar:

• Kadınların yüzde 10’unun çocuklarının okullar kapalıyken evden eğitimini sağlayabilmek adına işlerini bırakmak zorunda kaldığını,

• Ailelerin yüzde 65’inde çocukların evden eğitimini anneler üstlenirken bu oranın babalarda yalnızca yüzde 5 olduğunu, sorumluluğu eşitçe paylaşan aile oranının ise yüzde 23’te kaldığını,

• Annelerin yüzde 20’sinin üzerlerinde çocuklarının eğitimiyle ilgilenebilmek adına işinden ayrılma baskısı olduğunu, babaların ise yüzde 5’inin bu hisse kapıldığını gösterdi.

Projenin baş araştırmacısı Dr. Katriona O’Sullivan bu süreçte kadınların işlerini bırakmalarının sebebinin salgının ekonomik etkisi karşısında işlerinden elde ettikleri gelirin az kalmasının değil, kendilerini hem işe hem de evden eğitime devam edecek kadar yeterli hissetmemeleri olduğunu söylüyor. 


Fotoğraf: UNITE HERE Sendikası

🟣KANADA: HİLTON İŞÇİLERİ TOPLU İŞTEN ÇIKARMALARA KARŞI MÜCADELE EDİYOR

Kanada’nın Burnaby kentindeki Hilton Metrotown oteli işçileri, toplu işten çıkarmaları protesto etmek için bir günlük greve gitmelerinden birkaç saat sonra işverenlerinin lokavt kararıyla işlerinden uzaklaştırıldılar.
UNITE HERE Sendikasına göre işveren, işten çıkardığı 97 kadrolu çalışanı geri almayacağını dile getiriyor. Bu işten çıkarma bütün Hilton Metrotown çalışanlarını etkiliyor.

‘BU OTEL ONU İNŞA EDENLERİN’

UNITE HERE Sendikası 40. Bölgesinin başkanı Zailda Chan otel yönetiminin salgın sırasında kalıcı değişiklikler yapmak için kadınları ve göçmen işçileri adeta rehin aldığını, işçiler yönetimin iş arkadaşlarından kurtulma planını reddettiğinde ise işçileri kovduğunu ve geriye kalan çalışanları da işyerine sokmadığını söyledi. Sözlerine “Bu otel, onu inşa ederek haritaya ekleyen kadın ve göçmen işçilerin ekonomik güvenliğini baltalamak istiyor. Buna müsaade etmeyeceğiz” şeklinde devam etti.

Bu ayın başlarında sendika, otel yönetimini işten çıkarmaları yeniden gözden geçirmeye çağıran Burnaby Belediye Başkanı Mike Hurley’i de çağırarak bir basın toplantısı düzenledi. Belediye Başkanı “Masaya yeniden oturun, işten çıkarmalar konusunda uzlaşın, sözleşmenin ilgili hükmünü geri çekin ve pandemi süresince bir daha eklemeyin ve bu işçilerin haysiyetleri için istedikleri şekilde işlerine geri dönmelerine izin verin” çağrısı yaptı.


Fotoğraf: Unsplash

🟣 HİNDİSTAN: YOKSULLUK ÇOCUK EVLİLİKLERİNİ ARTIRIYOR

UNICEF tahminlerine göre, her yıl en az 1,5 milyon 18 yaşından küçük Hindistanlı kız çocuğu evlendiriliyor. 15 ile 19 yaş arasındaki kız çocuklarının ise yüzde 16’sı evli. Raporlar, salgınla beraber bu sayılarda önemli bir artış olduğunu ortaya koyuyor.

Childline India Foundation’ın temsilcisi Laboni Singha Das, çocuk evliliklerindeki bu artışın ardında yatan sebebin salgın nedeniyle okulların uzun süre kapanması olduğunu söylüyor.
Çocuk evliliklerindeki artışın ardında yatan bir diğer sebep ise iklim krizi ve beraberinde artan yoksulluk. Gözlemci Araştırma Vakfı’nın Enerji ve İklim Değişimi Programı’nda araştırmacı olan Anurag Danda, Al Jazeera’ya verdiği demeçte “Ekonomik sıkıntıların bir de ekolojik yanı var. Arazi daha tuzlu hale geldikçe veya setlerde yarıklar meydana geldikçe insanlar topraklarını kaybediyorlar ve ekonomik zorluklar ortaya çıkıyor. Ayrıca her kuşakta topraklar çocuklar arasında paylaşıldıkça daha da küçülüyor. Tüm bunlar da derin bir yoksulluğa, ardından da çocuk evliliklerine ve kaçakçılığa yol açıyor” dedi.

Ana fotoğraf: Unsplash

İlgili haberler
Sınırların ötesinde kadın işçiler nasıl örgütleniy...

1 Mayıs’a kadar sürecek olan 9 farklı ülkeden kadın emekçinin örgütlenme deneyimlerini anlattığı dos...

Fransızca öğretmeni Pilar: Günlük yaşamlarını sürd...

İspanya’da yaşayan 65 yaşındaki Pilar, pandemi sürecinde yaşadıklarını ve İspanya’daki test ve aşıla...

Finlandiya’da kadın ve erkek çalışanlar arasındaki...

Tammerfors Üniversitesi bünyesinde yapılan ve 9 yıl süren bir araştırma, cinsler arasındaki ücret fa...