Finlandiya’da kadın ve erkek çalışanlar arasındaki ücret eşitsizliği artıyor
Tammerfors Üniversitesi bünyesinde yapılan ve 9 yıl süren bir araştırma, cinsler arasındaki ücret farkının alarm verici boyuta ulaştığını ve yılda 7 ila 10 bin avroya kadar yükseldiğini ortaya koydu.

Hükümet yetkililerinin ücret adaletsizliğini gidermek için bir dizi önlem aldıklarını açıklamasına karşın Finlandiya’da yapılan araştırmalar, kadın ve erkekler arasındaki ücret adaletsizliğinin arttığını gösteriyor.

Son olarak Tammerfors Üniversitesi bünyesinde yapılan kapsamlı bir araştırma, ücret farklılıklarının alarm verici bir düzeye ulaştığına işaret etti. Cinsler arasındaki ücret gelişimini belirlemek için İşçi Koruma Fonu’nun finanse ettiği araştırmayı yapan bilim insanları teknik, matematik, ormancılık ve doğa bilimlerinde öğrenim yapmış kalifiye emekçilerin ücret artışlarını 9 yıl süreyle inceledi.

YILLIK GELİR FARKI 7 İLA 10 BİN AVRO

Araştırma sonuçları kadın ve erkekler arasındaki ücret farklılığının arttığını, erkeklerin kadınlara kıyasla yılda 7 ila 10 bin avro daha fazla ücret aldığını gösterdi. Yaşların artmasına paralel olarak kadın ve erkek ücretleri arasındaki ücret farklılığı kadınlar aleyhine daha da artıyor.

Araştırmayı yapan Tammerfors Üniversitesi Rektörü Satu Ojala, kadın ve erkekler arasındaki ücret farklılığının nedenleri olarak kadınların daha alt pozisyonlarda bulunmaları, kariyerlerini geliştirme olanaklarının sınırlı olması, ev işleri ve çocuk bakımı için daha fazla izin almaları ve erkeklere kıyasla daha az saat çalışmaları olarak sıralıyor.

Kadın ve erkekler arasındaki ücret farklılıkları belirlenirken sadece maaşlar değil vergi yükümlülüğü getiren tüm gelirler değerlendirildi. Kurumlardan alınan maddi yardımlar ve sermaye gelirleri de hesaplandı.

ERKEKLERİN SERMAYE GELİRLERİ KADINLARIN İKİ KATI

Uzmanlara göre 40 yaşındaki erkeklerin aynı yaştaki kadınlara kıyasla sermaye gelirleri iki kat daha fazla. Cinsler arasındaki ücret farklılığının her yıl daha da büyümesi emekli aylıklarını da etkiliyor. Kadınlar, erkeklere kıyasla 5’te bir oranında daha az emekli aylığı alıyor. Her 5 kadından 4’ü emekli aylıklarının kendilerini şimdiden kaygılandırdığını söylüyor.

Hükümet ve kurumlar, kadın ve erkekler arasındaki ücret farklılığını azaltmak için kadınlara erkeklerin yoğun çalıştığı daha iyi ücret ödenen işlerde çalışmalarını öneriyor. Ama araştırmaların sonuçları kadınların diğer branşlarda çalışanlara göre daha fazla gelir almadıklarını gösteriyor.

Ojala, “Erkeklerin hakim olduğu meslek gruplarında kadınlar diğer branşlara göre daha daha kolay kariyer yapamıyor” diyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer gerçek de erkeklerin yoğun olarak çalıştıkları sektörlerde kadın ve erkekler arasındaki ücret farklılığının diğer sektörlerden daha fazla farklılık göstermesi.

Fotoğraf: Envato

İlgili haberler
Finlandiya’da koronavirüs salgını nedeniyle kadın...

Finlandiya’da yayımlanan istatistiklere göre, pandemiden en fazla kadın emekçiler zarar gördü ve kad...

GÜNÜN DİKKATİ: Dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya...

Finlandiya’da her iki kadından biri fiziki ve cinsel şiddete uğruyor, erkeklerden çok daha az gelirl...

Finlandiya’da saldırıya uğrayanların 8’i kadın

Finlandiya’nın Turku ilinde gerçekleşen bıçaklı saldırının hedefinde kadınların olduğu açıklandı.