NAR kadınları Ford grevinde
NAR Derneğinden kadınlar Almanya’da Ford işçilerinin grevini ziyaret etti. Kadınlar, işçilerinin çalışma süresinin haftalık 28’e saate düşürülmesi talebinin aileler için çok önemli olduğunu söyledi.

Soma maden katliamından sonra Almanya Köln’de işçi çocuklarına yardım etmek için kurulan NAR Lichtblick für Frauen und Mädchen Derneği üyeleri 1 Şubat’ta Ford fabrikasında greve çıkan işçilerle buluştu. Grev çadırına giderek destek ziyaretinde bulunan NAR kadınları, herkese Ford işçileriyle dayanışma çağrısında bulundu.

Çoğunun eşi Ford fabrikasında işçi olarak çalıştığı işçin Ford’a yabancı olmayan kadınlar, işçilerin hak alma mücadelesinde yan yana olduklarını hazırladıkları “Solidarität (Dayanışma)” dövizleriyle ifade ettiler. 24. kapıdan başlayarak pek çok kapıyı dolaşan, nöbet tutan sendikacılar ve işçilerle görüşen, dayanışma dileklerini ileten NAR derneği üyesi kadınlar, 3. ve 8. kapılarda grevci işçilerle halaylar çekti.


Dernek Başkanı Gülay Doğan ziyaret sırasında açıklama yaptı:

“Derneğimize üye bir çok üye arkadaşın eşi aynı zamanda Ford fabrikasında çalışıyor. Bu nedenle bugün bizim onlarla dayanışmamız gerekiyor. Ayrıca talepleri bizi de ilgilendiriyor. İşçilere çocuklarına, yaşlı yakınlarına ve ailelerine daha fazla zaman ayırmayı içeren haftalık çalışma süresinin esnekleştirilerek 28 saate düşürülmesi önemli. Böylece işçiler ailelerine daha fazla zaman ayırabilirler. Özellikle 28 saatlik esnek çalışma talebinin tüm aile bireylerinin hayatının belirli döneminde; hasta, yaşlı veya çocuk bakımı gibi durumlarda çok önemli bir ihtiyacı olduğunu çevremizden de biliyoruz. Çoğumuzun eşi veya arkadaşı sendikaya üye ve Ford’da çalışıyor. Biz de bugünkü ziyaretimizle onlarla dayanışma gösterdik.”


İlgili haberler
Almanya’da temizlik işçileri 1 avro için anlaşma m...

Almanya’da temizlik işçileri ‘Temizliğin bedeli var’ ve ‘Temizlikçilere saygı’ sloganlarıyla sözleşm...

Klüh’de direnen kadınları duydunuz mu?

Düsseldorf Havaalanının Klüh firmasında temizlik işçisi kadınlar günlerdir direniyor. Haksızca kapın...

Haklarımızı alana kadar

Daha da kötüleşecek çalışma koşullarına mahkum olmamak için Almanya metal işçilerini çetin bir mücad...