Macaristan'da LGBTİ karşıtı yasa yürürlüğe girdi
Macaristan’da LGBTİ karşıtı yasa tepkilere rağmen yürürlüğe girdi. Macaristan hükümeti, yasayı "reşit olmayanları koruma" bahanesiyle gerekçelendirmeye çalışıyor.

Macaristan’da LGBTİ karşıtı yasa, ülke içinden ve uluslararası toplumdan gelen tepkilere rağmen yürürlüğe girdi. Bugünden itibaren LGBTİ'leri destekleyen şirketler, eğitim ve reklam faaliyeti yapamayacak.

Yasayla LGBTİ'lerle dayanışma içinde olan şirketlerin eğitim programları veya reklamları yasak kapsamına alınırken eşcinsellik hakkındaki eğitim kitapları da yayınlanamayacak. Macaristan hükümeti, yasak kararını "reşit olmayanları koruma" bahanesiyle gerekçelendirmeye çalışıyor. Macaristan Başbakanı Viktor Orban liderliğindeki sağcı-milliyetçi hükümetin savunduğu yasa, Avrupa Birliği'nde de eleştirilerin odağında bulunuyor.

Macaristan Başbakanı Orban, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve Avrupa Parlamentosunun (AP), LGBTİ aktivistlerinin Macaristan'da okullara girişlerine izin verilmesini istediğini belirterek, "LGBTİ aktivistlerinin çocuklarımızın arasına, ana okullara ve ilkokullara girmelerine izin vermeyeceğiz." dedi.

AB KOMİSYONU BAŞKANI VE 13 AB ÜYESİ ÜLKE YASAYI KINADI

Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, İspanya, İsveç ve Letonya'nın 22 Haziran'da imzaladığı ortak bildiride, Macaristan'da yürürlüğe giren LGBTİ karşıtı yasaya tepki gösterilmişti.

Yasaya sert tepki gösteren AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Bu Macar yasası utanç verici. Sadece cinsel yönelim temelinde ayrımcılık yapmakla kalmıyor, aynı zamanda AB'nin temel değerlerine de aykırı. Bu konuda taviz yok." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Fotoğraf: Margoux Bellott/Unsplash

İlgili haberler
Macaristan Parlamentosu LGBTİ karşıtı yasayı kabul...

Macaristan Parlamentosu, LGBTİ karşıtı yasa tasarısını kabul etti. Oylama öncesi tasarıya tepki göst...

Macaristan Parlamentosu İstanbul Sözleşmesi'ni ona...

Daha önce üniversitelerde toplumsal cinsiyet çalışmalarını yasaklayan Orbán Hükümeti, şimdi de kadın...

LGBTİ'leri hedefe koyan söylemler ne gösteriyor?

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kayyum rektör protestoları sırasında iktidar kanadından LGBTİ'l...