Macaristan Parlamentosu LGBTİ karşıtı yasayı kabul etti
Macaristan Parlamentosu, LGBTİ karşıtı yasa tasarısını kabul etti. Oylama öncesi tasarıya tepki gösteren binlerce kişi parlamento binası önünde protesto gösterileri düzenledi.

Geçen hafta Salı günü, Macaristan parlamentosu, Başbakan Viktor Orbán hükümeti tarafından hazırlanan ve okul eğitim materyallerinde ve 18 yaşın altındaki kişilere yönelik TV programlarında eşcinsellik ve cinsiyet değişikliği tasvirini yasaklayan yeni bir yasayı kabul etti.

Binlerce kişi yasanın oylanacağı günün öncesinde, Pazartesi akşamı başkent Budapeşte'de Parlamento önünde "Biz buradayız!" sloganları attı ve milletvekillerini yasama planlarını reddetmeye çağırdılar.
Euronews'un haberine göre yasa, 157 milletvekili tarafından onaylandı. Muhalefet, aşırı sağ Jobbik Partisi dışında oylamayı boykot etti.

İktidar partisi Fidesz, bu yasayı çocukları pedofiliden koruma çabası olarak savundu ve LGBTİ’ler ile pedofiliyi aynılaştırdı.

The Conversation’da yayınlanan makaleye göre, https://theconversation.com/hungarian-anti-lgbtq-law-is-a-political-tactic-for-orban-162811) Macaristan anayasası zaten “Macaristan, çocukların doğum cinsiyetlerine göre öz kimlik haklarını korur ve Macaristan'ın anayasal kimliğine ve Hıristiyan kültürüne dayalı değerlere uygun eğitim sağlar” hükmünü içeriyor. Yeni mevzuat, bu çerçeveye cinsel kültür, cinsel yaşam, cinsel yönelim ve cinsel gelişim öğretiminin anayasa ile uyumlu hale getirilmesi gerektiğini belirterek ekleniyor.

2020'de Macaristan Parlamentosu anayasasını değiştirerek babanın erkek ve annenin kadın olduğunu temel yasasına yazmıştı. Bu, bir ailenin yalnızca bir erkek ve bir kadın arasındaki evlilik anlamına gelebileceğini belirten 2012'de baştan sona yeniden düzenlenmesinden bu yana anayasada yapılan dokuzuncu değişiklik. LGBTİ'ler evlenme, çocuk evlat edinme ve trans bireyler için yasal cinsiyet tanıma haklarını çoktan kaybetmişti. Şimdi onlar da pedofiliye bağlanacaklar. Fidesz üyesi ve Macaristan Ulusal Meclisi Başkanı László Kövér, evlat edinmek veya evlenmek isteyen eşcinsel çiftler ile pedofiller arasında "ahlaki açıdan hiçbir fark olmadığını" söyledi. Bu batılı fikirlere karşı savaşmalı ve Hıristiyan değerlerine sahip çıkmalıyız” dedi.

UYGULAMADA
Uygulamada, cinsel ve toplumsal cinsiyet azınlıklarıyla dayanışma içinde olan büyük grupların eğitim programlarına veya reklamlarına artık izin verilmeyecek.
Aynı şey, LGBTİ’lere yer veren kitaplar için de geçerli olacak.
"Friends" gibi diziler veya "Bridget Jones", "Harry Potter" veya "Billy Eliot" gibi eşcinselliğin bahsedildiği filmler de reşit olmayanlar için yasaklanabilir.
BİNLER SOKAKTA

Oylama, binlerce kişinin hükümetin LGBTİ’lere ve LGBTİ haklarına karşı sürdürdüğü propagandasını kınamak için başkent Budapeşte'de sokağa çıkmasından bir gün sonra gerçekleşti.
LGBTİ'ler ile pedofiller arasında kurulan bu doğrudan ilişki, insan hakları uzmanları ve sivil toplum tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Avrupa Konseyi, Uluslararası Af Örgütü de dahil olmak üzere birçok STK'nin yaptığı gibi tasarıyı "yanıltıcı ve yanlış" olarak kınadı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Doğu AB ve Batı Balkanlar konusunda kıdemli araştırmacısı Lydia Gall, Twitter'da oylamaya tepki göstererek, "Pedofiliyi LGBT bireylerle ilişkilendirmek, kapsamlı cinsellik eğitimini yasaklamak ve ifade özgürlüğünü boğmak alçakça ve bir AB üyesi ülkeye yakışmıyor” dedi.

LGBTİ hakları örgütü Háttér Society, The Cenversation’ın haberine göre LGBTİ öğrencilerin çoğunluğunun cinsel yönelimleri veya kendilerini ifade etmeleri nedeniyle sözlü tacize uğradığını belirterek tasarıya yanıt verdi: “Okul kampanyaları ve eğitim programları eşitlik konusunda farkındalığın artırılmasında büyük rol oynadı, ancak yeni mevzuat tüm bunlara bir son verirken, ifade ve ifade özgürlüğü gibi temel insan haklarını kısıtlıyor.”

En son IPSOS anket verilerine göre, Macarların %46'sı eşcinsel evliliği destekliyor ve %56'sı eşcinsel çiftler için evlat edinme haklarını destekliyor.


Fotoğraf: Mercedes Mehling/Unsplash

İlgili haberler
Macaristan Parlamentosu İstanbul Sözleşmesi'ni ona...

Daha önce üniversitelerde toplumsal cinsiyet çalışmalarını yasaklayan Orbán Hükümeti, şimdi de kadın...

Kaos GL: LGBTİ hakları insan haklarıdır!

Kaos GL, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Günü dolayısıyla Türkiye’deki y...

LGBTİ'leri hedefe koyan söylemler ne gösteriyor?

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kayyum rektör protestoları sırasında iktidar kanadından LGBTİ'l...