İsveç’te kadınlar savaşların son bulmasını istedi
21 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Stockholm’de eylem yapan kadınlar savaşların son bulmasını isteyerek barış talebini yükseltti.

İsveç’in başkenti Stockholm’de kadınlar, savaş ve çatışmaların durdurulması ve barışın sağlanması için dün akşam saatlerinde bir yürüyüş ve miting gerçekleştirdi.
2001 yılında Birleşmiş Milletler’in 21 Eylül’ü Dünya Barış Günü ilan etmesi dolayısıyla düzenlenen eyleme katılan kadınlar, savaşlarda yaşamını yitirenler için mumlar yaktı, denize güller attı.
Stockholm Kadın Yürüyüşü ve İsveç Barış Derneğinin çağrısıyla Norrmalm Meydanı’nda gerçekleşen mitingde konuşan İsveç Barış Derneğini temsilen Kajsa Sörman dünyanın birçok yerinde süren çatışma ve savaşlardan en fazla kadın ve çocukların zarar gördüğünü, savaş ve çatışmalara son verilmesi için bu gösteriyi düzenlediklerini söyledi.

İSVEÇ SİLAH SATIŞLARINI DURDURMALI
200 yıldan beri İsveç’te barışın hakim olduğunu hatırlatan Sörman, “Ama İsveç savaş ve çatışmaların olduğu ülkelere silah satmayı sürdürüyor. Yemen’i acımasızca bombalayan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne silah satıyor. Otoriter ülkeler, sağlık ve eğitime yatırım yapacaklarına milyarlarca dolar ödeyerek silahlanıyor” diyerek silah satışlarının durdurulmasını istedi.
Sörman sözlerine şöyle devam etti: “İsveç savaştan kaçanlara sınırlarını açmalı ve iltica eden herkese milliyet ve inancı ne olursa olsun sığınma hakkı tanımalı. Ayrımcılık ve ırkçılığın her çeşitine karşıyız. Sokaklarımızda da ırkçıları görmek istemiyoruz.”

KADINLARI AŞAĞILAYAN AHMAK YÖNETİCİLER VAR
Birleşmiş Milletler İsveç Ulusal Kadın Komitesi Başkanı Monica Green, Dünya Barış Günü dolayısıyla Avrupa ve dünyanın pek çok ülkesinde savaş karşıtı gösterilerin düzenlediğini hatırlattı ve “Çok kaygılı bir dönemde yaşıyoruz. Tramp, Putin ve Erdoğan gibi kadınları aşağılayan ahmak yöneticiler var. Bu gibi iktidar hırsındaki erkekleri birlikte durdurmalıyız” diye konuştu. Kadınların eve kapatılmak ve barış süreçlerinin dışında tutulmak istendiğine dikkat çeken Green “Biz tüm bunlara karşı insan haklarını savunmalıyız. Bu haklar kadın ve erkekler için aynı ölçüde olmalı. Biz barıştan yanayız. Bir arada olursak ve mücadele edersek bunu başarabiliriz” dedi. Konuşmaların yapılmasından sonra eylemciler ellerindeki pankart, mum ve güllerle yürüyüşe geçti. Skeppbron Köprüsü’ne gelen kadınlar, savaşta yaşamını yitirenler için bir dakika saygı duruşunda bulunduktan sonra gülleri denize attılar.

Kaynak: Evrensel

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Barışın inşacısı kadınlar savaşın y...

Barış en çok kadınların dilindedir. Bu topraklarda da sınırların ardında da... Sırbistan, Kosova, Sr...

Dünya kadınları: Barıştan başka yol yok!

Türkiye’de ve dünyada kadınlar savaştan başka bir yol aradı, arıyor. Dünya kadınları ülkelerinde bar...

Kadınlar ‘barış’ için meydanlarda

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonun Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda düzenlediği ‘Barış ve demokr...