İrlanda’da patronu masaya oturtan yasalar değil, işçilerin örgütlü gücü!
İrlanda’nın en büyük market zincirlerinden Dunnes’ta çalışan, Mandate Sendikasında örgütlü olan işçiler, ‘yüzde 10’luk kovid ödemesi’ ve ‘yüzde 20’lik çalışan indirimi bonusu’nu kalıcı olarak kazandı.

Mandate Sendikası’nın paylaştığı habere göre, Dunnes işçileri 2020’de örgütlülükleriyle kazandıkları “geçici süreyle” yüzde 10’luk kovid ödemesi ile yüzde 20’lik çalışan indirimi bonusunu, bu sene verdikleri yeni bir mücadeleyle 23 Aralık günü kalıcılaştırdı. Bu kazanım, ülke çapında yaklaşık 10 bin Dunnes market işçisini kapsıyor.

2019’dan beri ücret artışı verilmeyen Dunnes işçilerinden 3000’den fazlası, geçtiğimiz yıl sendikanın başlattığı imza kampanyasına katılmış ve ücret artışı, çalışan indirimi oranı artışı ve kovid-19 hastalık ödeneği talep etmişti. Şirket, işçilerin baskısı üzerine mart 2020’de bu üç talebi “geçici” süreyle vermeyi kabul etmişti. Fakat, verilen geçici haklar, emekliliğe etki etmiyor ve izne çıkan işçiler bu haklardan yararlanamıyordu.

Bunun üzerine, ülke çapında Dunnes çalışanı öncü işçilerin kurduğu Mandate Sendikası Dunnes Ulusal İşçi Komitesi, mayıs 2021’de verilen “geçici” ödemelerin kalıcılaştırılması için ulusal çapta yeni bir imza kampanyası başlatma kararı aldı. Komite üyesi işçilerden Patrick Killeen, ön cephede çalışanların işçiler olduğu halde, Dunnes’ın pandemi boyunca yüksek kâr yaptığını söyleyerek işçilerin talepleri için birlik olmanın önemine değindi. Komite üyesi Cathy McLoughlin ise işçi arkadaşlarına şöyle çağrı yaptı: “Eğer yüzde 10’luk primin devam etmesini istiyorsak ve yüzde 20’lik indirimimizi korumak istiyorsak, mümkün olduğunca çok işçinin imzasını toplamalıyız. O zaman Dunnes yönetimi bizi ciddiye alacaktır. Yani, hepimizin dahil olması gerek.”

Ağustos 2021’de Mandate’in Dunnes Ulusal İşçi Komitesi, 2500’den fazla işçiden topladığı imza dilekçelerini Dunnes yönetimine iletti. Talepleri şöyleydi:

“Biz altta imzası olan Dunnes çalışanları, sizi yüzde 10’luk ücret artışını ve yüzde 20’lik çalışan indirimini kalıcı hale getirmeye çağırıyoruz. Dunnes Mağazaları’nı çalışır durumda tutmak ve Kovid-19 boyunca halkımıza hizmet etmek için çok çalıştık. Bu talebin, hak ettiğimiz bir şey olduğunu düşünüyoruz.”

Dunnes işçilerinin başlattığı kampanyayla koordine olarak, Dunnes müşterileri de farklı bir imza kampanyası ile şirkete müşteri baskısı yaptı. Hem online hem de Dunnes dükkanlarının önünde 7553 kişinin imzasını topladılar. Müşterilerin mesajı şuydu: “Dunnes, kovid-19 fedakarlıkları için işçilerine hakkını ver!”

İRLANDA: MARKET İŞÇİLERİ MÜCADELEYLE ‘GARANTİLENMİŞ SAATLERİ’ KAZANDI
Mandate Sendikası Dunnes Ulusal İşçi Komitesi üyesi ve işyeri temsilcisi Cathy McLoughlin, çalışma yasasında değişikliğe sebep olan mücadele deneyimlerini Ekmek ve Gül’e anlatmıştı.
‘BU ÜCRET ARTIŞI ÖYLESİNE VERİLMEDİ. SAVAŞTIK VE HAK ETTİĞİMİZİ ALDIK’

Mandate’in Dunnes Ulusal İşçi Komitesi’nin öncülüğünde, Dunnes işçileri mayıs ayında başlattıkları “kalıcı yüzde 10’luk ücret artışı ve yüzde 20’lik çalışan indirimi” kampanyasını 23 Aralık günü kazandılar. Komite üyesi işçilerden Cathy McLoughlin: “Bu sabah maaş bordrolarımızda yüzde 10’luk bir ücret artışı görmekten çok memnunuz, hepimiz için çok büyük bir fark yaratacak bu. Kira ve ev fiyatlarındaki artışların yanı sıra yakıt artışlarından sonra birçok meslektaşımın faturalarını ödemekte zorlandığını biliyorum. Dolayısıyla bu onlar için çok hoş bir Noel hediyesi.”

McLoughlin, ücretlerde ve ödemelerde daha fazla iyileştirmeler için, bütün Dunnes işçilerini sendikaya katılmaya çağırdı:

“Bu ücret artışı bize öylesine verilmedi. Bunun için savaştık ve hak ettiğimizi aldık. Dunnes’da daha fazla üyemiz ve aktivistimiz olursa neler yapabileceğimizi hayal edin. Tüm meslektaşlarımı bugün sendikamız Mandate’e katılmaya çağırıyorum.”

‘ENFLASYONUN ÜSTÜ REEL ÜCRET ZAMMI’

Mandate Sendikası İletişim Uzmanı Dave Gibney, 2013’ten bu yana İrlanda’da artan enflasyon oranı ve Dunnes işçilerinin ücret artış oranlarını karşılaştırıyor. Gibney’in sosyal medya üzerinden yayımladığı verilere göre, işçiler 2013-19 arası her yıl yüzde 3’lük zam alırken, geçen sene geçici bu sene de kalıcı yüzde 10’luk zam kazanımlarıyla, 2013’ten beri toplamda yüzde 5.8’e ulaşan enflasyon oranının çok üstünde bir reel ücret zammı kazandılar.


Grafik: Dave Gibney, Mandate Sendikası İletişim Uzmanı

Bu süreç içinde, 2015’te grev ve ulusal çaptaki eylemlere giden Dunnes işçileri, 2019’da “garantilenmiş saatler” kampanyası yaparak yeni yasal düzenleme getirtti ve 2020’de mücadele ederek “geçici” olarak kazandığı yüzde 10’luk ücret zammını, bu sene yine mücadele ederek kalıcılaştırdı.

Bu kazanımları patronun sendikayla masaya oturup TİS yapmadığı bir koşulda işçilerin örgütlü gücüyle aldığını aktaran Gibney, “Bu, Dunnes işçilerinin sendikalarına katılıp aktif oldukları için oldu. Yüzde 10’luk ücret artışı için örgütlenen bu kampanya, imza kampanyası başlatan ve şirketin genel merkezinin önünde protesto gösterileri yapan Dunnes işçileri tarafından yönetildi. İşçi arkadaşlarından bu dilekçeleri imzalamalarını istediler ve Mandate Sendikası’na (www.JoinMandate.ie) katılmalarını sağladılar. Bu, işçi gücüne dair ilham verici bir hikaye ve yine, işçilerin sendikaları aracılığıyla örgütlenmelerinin, işçilerin işyerindeki ücretlerini ve koşullarını iyileştirmenin en iyi yolu olduğunun kanıtıdır. Dunnes Ulusal Komitesindeki herkese ve bu kampanyayı destekleyen Mandate’nin her Dunnes üyesine tebrikler. Yaşasın işçiler!” açıklamasını yaptı.

PATRONA TİS İÇİN YASAL ZORUNLULUK YOK, İŞÇİLER SENDİKADA AKTİFLEŞİNCE KAZANDI

Dunnes marketlerinin uzun yıllardır sendikayla TİS yapmaya yanaşmadığını belirten Mandate Genel Sekreter Yardımcısı Jonathan Hogan, işçilerin kendi ücret ve çalışma koşullarındaki temel değişiklikler için örgütlü kampanyalar yapmaktan başka çaresi kalmadığını aktardı. “İyileştirmeler ancak işçilerin bu sorunlar etrafında topluca seferber olmasıyla mümkün olacaktır. Mesaj açık, sendikanıza katılıp içinde aktif olursanız, hayatınızı değiştirecek ücret ve yan haklardaki iyileştirmeleri kazanabilirsiniz.”

İrlanda’da, bir işyerindeki işçiler yüzde yüz sendika üyesi bile olsa patronun sendikayı tanımak ve sendikacılarla TİS yapmak gibi bir yasal zorunluluğu yok. İşçilerin aleyhine olan bu yasal durum, diğer yandan sendikal örgütlenmeyi olması gereken biçime iten bir koşul oluşturuyor: sendikacıların işçiler adına masa başında patronla görüşmesini engellediği için, Dunnes işçilerinin örgütlenmesinde olduğu gibi, sendikacılara düşen, işçilerin sorunlarını belirleme, işçi öncülerini bulup öncülerden oluşan işçi komitelerini kurma ve işçileri ve komitelerini her adımda geliştirip sendikayı hem niceliksel hem niteliksel büyütme görevi. İşçilere düşen ise, sorunlarının çözümü için sendikaya kağıt üzerinde üye olmak ve sendikacıdan “kendilerini kurtarmasını beklemek” değil, aktif olarak “sendikanın kendisi” olmak, sendikanın kendi örgütlülüğü olduğu bilincine varmak, demokratik ve katılımcı bir yapı kurmak.

Bu yüzden, Mandate Sendikası Dunnes Ulusal İşçi Komitesi’nin öncülüğünde elde edilen bu kazanım, sadece ekonomik açıdan değil, “sendikanın özünün işçilerin işyerlerindeki birliği” sınıf bilincinin gelişmesi açısından da önemli.

Kaynak: https://mandate.ie/2021/12/early-christmas-present-for-dunnes-stores-workers-as-they-win-10-pay-increase/ Early Christmas present for Dunnes Stores workers as they win 10% pay increase

https://dunnesworkers.com Decency for Dunnes Workers - A Mandate Trade Union Campaign

Fotoğraflar : https://dunnesworkers.com


İlgili haberler
İrlanda: Market işçileri mücadeleyle ‘garantilenmi...

Bir market işçisi ve Mandate Sendikası işyeri temsilcisi McLoughlin çalışma yasasında değişikliğe se...

İrlanda’da kadınlar kazandı: Parlamento kürtaja on...

İrlanda parlamentosu 12 haftaya kadar kürtaja izin veren yasa tasarısını onayladı. Yasa Ocak’ta yürü...

Kürtaj değil, yasağı cinayettir: İrlanda hariç değ...

Türkiye’den bakınca koşulsuz şartsız ‘iyi’ olarak gördüğümüz yaban ellerinde mevzu bilhassa kadın ha...