İngiltere’de kadınların işe girmesi kadar emekliliği de zor!
İngiltere’de kadınların emeklilik maaşının erkeklerle eşit olması için, kadınların fazladan 18 yıl çalışmaları gerekiyor.

The Press Association’ın yaptığı araştırmaya göre kadınların, erkeklerle aynı miktarda emekli maaşı alabilmesi için tam zamanlı olarak erkeklerden 18 yıl daha fazla çalışmaları gerekiyor.

İngiltere Emeklilik Politikası Enstitüsü, 65 yaşındaki kadınların genel olarak 69 bin pound özel emeklilik ücreti biriktirirken, erkeklerin ortalama 205 bin 800 pound birikimi olduğunu açıklamıştı.

İngiltere’de erkeklerin yüzde 45’ine kıyasla kadınların sadece yüzde 27’si kariyerleri boyunca tam zamanlı çalışıyor. Kadınlar aile kurmak ve çocuklarına bakmak için ortalama 10 yıl çalışma hayatından uzakta kalıyor ve kariyer gelişimleri için erkeklere oranla daha az fırsata sahip oluyor. Böylece işte aldıkları ücret ve emeklilik maaşı daha az oluyor.

Çocuk bakımı maliyetlerinin karşılanması çalışan birçok hane için zorlayıcı ve birçok kadın tek işte çalışarak yeterli maaşı alamıyor. Dolayısıyla çalışırken emekli maaşı için biriktirmesi gereken 10 bin poundu karşılayamıyor.

TÜRKİYE’DE KADINLARIN EMEKLİLİK KOŞULLARI NE?
Türkiye’de 15 yaş üstü kadın nüfusu 32,4 milyon kişiye ulaşırken aktif çalışma hayatında 11 milyon kadın yer alıyor. 11 milyon kadının 5 milyondan fazlası emekli olamıyor. Kadınlar çocuk, hasta, yaşlı bakım yükü nedeniyle kesintili olarak çalışma yaşamına girebiliyor. Bulabildikleri işler büyük oranda güvencesiz, niteliksiz işler oluyor. Böylece kadınlarda işsizlik oranı daha yüksek ve kadın işçiler daha sık işsiz kalıyor, iş bulma süreleri daha uzun. Dolayısıyla kadın işçiler için emekli olmak için gereken prim gün sayısını doldurmak çok zor. 2021 verilerine göre Türkiye’de kadınlar ağırlıkla 26-29 yaş arasında çocuk doğuruyor. Bu yıllar arasında çalışma yaşamından uzak kalıyor; çünkü kamusal çocuk bakım hizmeti neredeyse yok. Kadınların 25 yaşından önce çalışmaları emeklilik hakları için bir anlam ifade etmediği gibi doğum borcuyla emekli olmak durumunda kalabiliyorlar. Çocukları büyütüp çalışmaya başladıklarında güvenceli iş olanakları zaten kısıtlı olan kadınlar, 50 yaşından sonrası için öngörülen geçici sözleşme ve emeklilik sigortası primi yatırılmadan çalışmanın en çok etkileneni olacak.

Fotoğraf:Unsplash

İlgili haberler
Arjantin’de 22 saat sonra kürtaja onay çıktı

Arjantin’de kadınlara yasal ve güvenli kürtaj hakkı verilmesini ön gören yasa, 22 saat sonra parlame...

Avrupa’da bir ilk| İspanya 3 günlük regl iznini yü...

İspanya hükümetinin onayladığı taslağa göre, kadınlar 3 gün regl izni alabilecek. Bu uygulama ile İs...

GÜNÜN ŞARKISI: İranlı kadınlardan

Kadınların ‘eşitlik’ talepleri şiirlere, şarkılara, öykülere konu olurken bu mücadele de varolduklar...