Hindistan’da hızla yayılan koronavirüs salgını ‘çocuk istismarının da artmasına yol açtı’
Her yıl 1 buçuk milyon kız çocuğu, ailelerin zoruyla evlendirildiği Hindistan’da, virüs sonrası yaşanan işsizlik ve yoksulluk çocukların evlendirildiği ya da çalışmaya zorlandığını ortaya koydu.

Hindistan, günlük vaka artışında dünyada birinci; vakalar hızla artarken ülke ekonomisi krize gidiyor. İşsizlik ve fakirliğin arttığı bölgelerde, gittikçe artan sayıda çocuğun yasa dışı şekilde evlendirildiği ya da çalışmaya zorlandığı görülüyor.  

BBC’den Divya Arya araştırmasına göre, 13 yaşındaki Rani, hayattaki ilk savaşını kazandı. Ailesi bu yaz onu evlendirmek istedi, ancak Rani (gerçek adı değil) babasını durdurmayı başardı.

Hindistan’da hükümet mart ayında sert önlemler alıp sokağa çıkma kısıtlamaları getirdiğinde, Rani 8. sınıftaydı. Tüberküloz tedavisi gören babası işsiz kalırken, Rani’nin de okulu kapanmıştı. Babası, bir ay içinde “Ona uygun bir damat bulduğunu” söyledi.

Rani ise “Herkes neden kızlarını evlendirmek için acele ediyor, anlamıyoruz. Okula gitmenin, para kazanmanın ve bağımsız olmanın bizim için önemini anlamıyorlar” diyerek buna karşı çıktı.

Hindistan’da 18 yaşından küçük kız çocuklarının evlendirilmesi yasak. Ancak dünyada yasa dışı şekilde evlendirilen kız çocuklarının sayısının en fazla olduğu ülke burası, öyle ki sayılar tüm dünyadaki sayıların 3’te birini oluşturuyor. Birleşmiş Milletler’in çocuk ajansı UNICEF’e göre ülkede her yıl 1 buçuk milyon kız çocuğu, ailelerin zoruyla ‘evlendiriliyor.’


İlgili haberler
HİNDİSTAN: Pandemide Karnakata tekstil işçilerinin...

Koronavirüs salgını sürecinde işçi kadınlar dünyanın dört bir yanında işsizlikle, kötü muameleyle, a...

GÜNÜN DİKKATİ: Hindistan'da her 15 dakikada bir ka...

Hindistan'da her 15 dakikada bir kadının tecavüze uğradığı ihbarı yaptığı açıklandı. Hükümet tarafın...

Hindistan’ın Bengaluri kentinde 30 bin kadın sağlı...

3 Ocak’ta Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti Bengaluri şehir tren istasyonunda toplanan 30 b...