Filistin’in Cesur Kızı Ahed ve annesi Neriman Tamimi serbest
Filistin direnişinin sembolü haline gelen ve ‘Filistin’in Cesur Kızı’ diye adlandırılan Ahed Tamimi ve annesi Neriman Tamimi serbest bıraktı.

Batı Şeria’da geçen yıl İsrailli askerlerine vurduğu için annesiyle birlikte tutuklanarak sekiz ay hapis cezasına çarptırılan Filistinli Ahed Tamimi, cezaevinden çıktı. Olayın yaşandığı Aralık 2017’de 16 yaşında olan genç kız, askerlere tekme ve tokat attığı görüntüler sebebiyle Filistin’de kahraman ilan edilirken, İsrail tarafından provokasyonla suçlanmıştı.

Ahed’in annesi ve diğer akrabalarıyla birlikte Batı Şeria’daki İsrail askerlerine direndiği görüntüler tüm dünyada yankı uyandırmış, olay sonrası genç kızın tutuklanması da İsrail askeri mahkemelerinin Filistinli gençlere yaklaşımınının bir kez daha uluslararası mercek altına alınmasına neden olmuştu.

Evine yapılan baskında gözaltına alınarak tutuklanan ve 7 aydır askeri cezaevinde bulunan Filistinli Ahed Tamimi ile annesi Neriman Tamimi bugün serbest bırakıldı. Anne kız bu sabah, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde yer alan Nebi Salih beldesinin girişinde serbest bırakıldı.


AHED'İN DUVAR RESMİNİ ÇİZEN SOKAK SANATÇILARI GÖZALTINDA
Batı Şeria’daki Ayrım Duvarı’na Ahed’in dört metrelik dev bir resmini çizen iki İtalyan sokak sanatçısı ve bir Filistinli İsrail polisi tarafından gözaltına alındı. İsrail polisi yüzleri maskeli bu kişilerin İsrail sınır polisi tarafından duvara yasa dışı çizimler yaparken yakalandıkları, daha sonra arabaları ile kaçmaya çalıştıkları ancak polis tarafından durdurularak, “Beytüllahim bölgesindeki güvenlik duvarına zarar verme ve vandalizm” şüphesiyle gözaltına alındıkları açıklaması yaptı.


NE OLMUŞTU?
İsrail askerleri, Ahed Tamimi’yi 19 Aralık 2017’de Ramallah’ta ailesiyle yaşadığı eve baskın düzenledikten sonra gözaltına almıştı. Annesi Neriman’ın da kızıyla ilgili bilgi almak üzere gittiği Ramallah’ın doğusundaki gözaltı biriminde İsrail askerleri tarafından gözaltına alındı. İsrail askerlerine “saldırı” ile suçlanan Ahed, 21 Mart’ta 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ahed, 2012'de ağabeyi gözaltına alındığında İsrail askerlerine karşı gösterdiği tavır nedeniyle İstanbul'da "Hanzala Cesaret Ödülü"ne layık görülmüştü.
İlgili haberler
Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği: Filistin halkını...

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği yaptığı basın açıklamasıyla ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olar...

İsrailli bakan, Filistinli Ahed için ‘hapiste ölec...

Küçük yaşta İsrail askerlerini tokatlayan ‘Filistin'in cesur kızı’ 16 yaşındaki Ahed Tamimi'nin göza...

GÜNÜN ÇİZİMİ: Filistin’in Cesur Kızı

Karikatürist Carlos Latuff, İsrail askerlerince gözaltına alınan ‘Filistin’in Cesur Kızı’ lakabıyla...

Filistinli Ahed’in babasından çağrı

Ahed’in babası Bassem Tamimi hem Ahed için hem de İsrail cezaevlerinde tutuklu bulunan 12 bin Filist...

Filistinli kadınlar, kuşatmaya karşı dünya kadınla...

Gazze’deki kitlesel bir kadın koalisyonu, tüm dünyadaki kadınları İsrail’in Filistin kuşatmasını kal...

İsrail’in ‘İşgal Duvarı’na Ahed Tamimi resmi çizil...

İsrail tarafından tutuklanan ve Pazar günü serbest kalması beklenen Filistinli direnişçi Ahed Tamimi...