Estonya'da her üç kadından biri şiddet kurbanı
Pandeminin yaygınlaşmasından sonra Estonya'da kadına yönelik şiddetin arttığı ve her üç kadından birinin şiddete uğradığı belirtiliyor.

Estonya'da Başkent Talin'in 110 kilometre güneyindeki Pärnu ilinde kadın koruma evinin şefi Margo Orupöld, Haber ajansı Yle'ye yaptığı açıklamada tatil günlerinde aileler içinde gerilim ve şiddetin arttığını, pandemiden dolayı her günün tatil olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Estonya'da Paskalyayı kutlamak isteyen halkın stres yaptığını, bir biçimde bayramı kutlama duygusuna kapıldığını ve bu nedenle de Paskalyadan sonra şiddetin doruk noktasına ulaştığını belirtiyor. Koronavirüsünün yaygınlaşmasıyla birlikte aile içi şiddette belirgin bir artış görüldüğü belirlenmişti. Ülkedeki yasaklar nedeniyle çocukların okula gidemedikleri ve evde kaldıkları, pek çok ebeveyin de işini kaybettiği ya da evden çalışmak zorunda kaldığı biliniyor.

BİNLERCE EMEKÇİ İŞSİZLER ORDUSUNA KATILDI

Resmi kurumların açıklamalarına göre ülkedeki işsizlik yüzde 10'a yaklaştı ama işsiz kalan Estonyalıların sayısının bu oranın çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Daha önce her gün Finlandiya’ya giderek çalışan binlerce emekçi, işsizler ordusuna katıldı ve bunların hiçbir gelirleri yok. Ailelerle ilgili sorunlarla çalışan psikolog ve sosyal büro emekçileri, şiddete uğradıkları için kendileriyle iletişime geçen kişilerin sayısında artış olduğunu söylüyor. Her şeyin dört duvar arasındaki şiddetin arttığını gösterdiği değerlendirmesini yapıyor.

AİLE İÇİ ŞİDDET İSTATİSTİKLERE YANSIMIYOR

Polis yetkilileri de evde şiddettin artığını söylemekle birlikte bunun istatistiklere yansımadığına düşüncesinde. Kuzey Estonya Polis Bölgesi yetkililerinden Kristel Kaunismaa, geçtiğimiz yıl sıkı pandemi kurallarına rağmen istatistiklerde aile içi şiddette bir artış görülmediğine dikkat çekti. Tam tersine polise yapılan bildirimlerde bir azalma olduğunu söyleyen Kaunismaa, “Tüm aile aynı çatı altında yaşarken şiddete uğrayan eş çok basit olarak suçu bildirmeyecektir” dedi. Bu yılın Şubat ayında polise başvuranların sayısında geçtiğimiz yılın Şubat ayına kıyasla azalma olduğuna dikkat çeken polis şefi, bundan dolayı pandemiden sonra şiddetin ne kadar arttığını belirlemenin oldukça güç olduğunu söyledi.

ŞİDDETE UĞRAYANLARIN YÜZDE 60'I POLİSE BİLDİRİMDE BULUNMUYOR

Kaunismaa, gerçekte aile içi şiddete uğrayanların sayısının oldukça fazla olduğunu söylüyor. Şiddet görenlerden yüzde 60'ının polise başvurmaktan kaçındığını belirtiyor. Aile içindeki şiddetin eskiden beri olduğunu ama pandemiden sonra daha da sıklaştığını ve ağırlaştığı değerlendirmesini yapıyor. 2020 yılında şiddetten 8 kadın ve 8 erkeğin yaşamını yitirdiğini söyleyen Kaunismaa, “Geçtiğimiz yıl çok açık olarak evde meydana gelen şiddete bağlı ölümlerde belirgin bir artış gördük” dedi. Estonya'da meydana gelen aile içi şiddet olaylarının yüzde 90'nın kadınlara yönelik olduğuna dikkat çekiyor.

Fotoğraf: Edrece Stansberry/Unsplash

İlgili haberler
Sınırların Ötesinde: Eşitsizlik sınır tanımıyor

Eşit ücret hakkı için açılan davalar, bir gecede kapanan fabrikalar, darbeyle artan şiddet… İngilter...

Polonya Meclisinde İstanbul Sözleşmesi'nden çekilm...

Polonya Parlamentosunun alt meclisi, ülkenin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılıp ayrılmayacağını belirl...

Almanya'da İstanbul Sözleşmesi raporu: Sözleşme Al...

İstanbul Sözleşmesi İttifakı (BIK) İstanbul Sözleşmesi'nin Almanya'da uygulanmasına ilişkin alternat...