24 Şubat 1883| Amerikalı gazeteci, sendikacı Maud McCreery doğdu
Kadınların oy hakkı için mücadele etti, eğitimler verdi, aydınlatma faaliyetleri yürüttü. Kadın işçilerin hakları ve barış için de mücadele eden Amerikalı gazeteci sendikacı Maud McCreery ile tanışın.

Amerikalı gazeteci, sendikacı, eğitimci ve kadın hakları savunucusu Maud McCreery, 24 Şubat 1883’te doğdu, 10 Nisan 1938’te öldü.
1912’den 1918’e kadar kadınlara seçim hakkı için Amerika Birleşik Devletleri’ni dolaşarak birçok yerde bu konuda örgütleme ve aydınlatma toplantıları yaptı. 1914’te Nevada Seöim Hakkı Birliğinin basın başkanıydı. 1913’te Pennsylvania’nın Olyphant kentinde verdiği bir demeçte, “Şu anda oy hakkını protesto eden kadınlar, yıllar önce kadınların eğitimine karşı savaşanlarla aynı türdendir, onların da seçim hakkı olması için mücadele ediyoruz.” dedi.

1918’de Milwaukee’deki Kadın Partisinin yasama başkanıydı. “Pek çok insan cesur ve vicdansız olduğumuza inanıyor, Halbuki biz doğru bir amaç için dürüstçe mücadele eden sıradan insanlarız.” diyerek tüm kadınları seçim hakkı için mücadeleye teşvik etti.

McCreery ayrıca Barışı Güçlendirme Birliğinin konuşmacısı olarak da ülke çapında konferanslar verdi. 1920’lerde Chicago’da yaşadı ve Federal Basın Haber Servisi için çalıştı; ayrıca Wisconsin Anti-Tüberküloz Derneği ve Wisconsin’deki Civalı Giyim işçisi kadınların örgütlenmesi için çalıştı. 1930’da Milwaukee Leader gazetesinde kadın sayfasını düzenlemeye başladı. 1936’da Sheboygan New Deal’ın editörüydü. 1937’de Amerikan Emek Federasyonu için kadın aktivistleri örgütledi ve Wisconsin Üniversitesi İşçi Okulunda ders verdi.

Fotoğraf: Genelli, Wikimedia Commons
İlgili haberler
23 Şubat 1892| Amerikalı gazeteci ve yazar Agnes S...

Son derece hareketli bir yaşama sahip olan Agnes Smedley yoğun emek sömürüsünün altında katmerleşen...

23 Aralık 1867| Afro Amerikalı Madam C.J. Walker

Amerika’nın ilk imparatorluk kuran, bariyerleri yıkan, kendi çabalarıyla milyoner olmuş, siyahi olma...

16 Şubat 1943 | Nazilere karşı direnen tek ABD’li...

Almanya'da Nazilere karşı direndiği için idam edilen tek ABD vatandaşı olan Mildred Harnack-Fish 16...