23 Şubat 1892| Amerikalı gazeteci ve yazar Agnes Smedley doğdu
Son derece hareketli bir yaşama sahip olan Agnes Smedley yoğun emek sömürüsünün altında katmerleşen kadın feryatlarının yüreğinde ve ruhunda bıraktığı kalıcı izlerle hayatı boyunca uğraşır.

Türkiye’de otobiyografik Toprağın Kızı romanıyla tanınan Amerikalı gazeteci ve yazar Agnes Smedley, 23 Şubat 1892’de doğdu, 6 Mayıs 1950’de öldü.

Missouri’de doğan Agnes Smedley’in dört kardeşi vardı. 1902’de ailesi Colorado’ya taşındı. Agnes okulu yanında ailenin hayatta kalması için çalışmaya başladı. Daha sonra New Mexico’da öğretmen oldu.

1911 ve 1912’de Arizona’daki Tempe Normal Okulu’nda okudu ve öğrenci gazetesi Tempe Normal Student’ın editörlüğünü yaptı.

Ernest Brudin ile evlendi ve çift Kaliforniya’ya taşındı. 1916’da Amerika Sosyalist Partisine katıldı. Evlilik altı yıl sonra boşanmayla sonuçlandı. Agnes Smedley, doğum kontrolü incelemesi üzerine çalıştığı New York’a taşındı.

Hintli komünist Virendranath Chattopadhyaya ile ilişki kurdu. 1918’de İngiltere’ye karşı Hindistan bağımsızlık hareketi için Almanya’nın hizmetindeki faaliyetleri nedeniyle tutuklandı. 1920’de Chattopadhyaya ile Berlin’e gitti. Bir aile planlama kliniği açtılar ve Agnes Smedley Weimar Cumhuriyeti hakkında yazdı. Sovyetler Birliği’nde kısa bir süre kaldı.

1929’da otobiyografisi Toprağın Kızı’nı bitirdi ve tek başına Şanghay’a taşındı.

1930’larda Çin Kızıl Ordusu’nun 8. ve 4. Ordu’larını ziyaret ederek Frankfurter Zeitung ve Manchester Guardian için Çin’deki iç savaşı yazdı.

Amerika Birleşik Devletleri’ne döndükten sonra New York’a yerleşti ve Çin devrimi üzerine birkaç kitap yazdı. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde ırk ayrımcılığına son verilmesi için kampanya yürüttü.

1947’de McCarthy döneminin başlamasıyla birlikte, ABD Komünist Partisi üyesi olmakla ve Sovyetler Birliği için casusluk yapmakla suçlandı. Agnes Smedley baskıdan kurtulmak için Kasım 1949’da Büyük Britanya’ya gitti. FBI’ın hakkındaki soruşturması 6 Mayıs 1950’de Oxford’da ölümünden sonra sona erdi.

Külleri, Pekin’deki Babaoshan Devrim Kahramanları Mezarlığına gömüldü.

Fotoğraf: Orijinal yükleyici, Çince Wikipedia/Wikimedia Commons

İlgili haberler
Almanya’da ilk kadınlar günü...

Almanya'da ilk kadınlar günü 19 Mart 1911'de kutlandı. Ülkenin her yanında yapılan sokak eylemi ve s...

Audre Lorde kimdir?

Kendini siyah, lezbiyen, anne, şair, savaşçı olarak niteleyen Amerikalı yazar ve kadın hakları savun...

22 Şubat 1943| Beyaz Gülerin en cesuru Sophie Scho...

Güneşin parladığı bir günde hakkında idam cezası verilen bir kadın, başı dik Nazi yargıcına dönerek...