DİDF: Kız kardeşlik köprüsü engellenemez!
Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu yaptığı açıklamayla, İskenderun’daki Mustafa Kemal çadır alanındaki çadırlarımıza AFAD tarafından el konulmasına tepki gösterdi.

AFAD’ın İskenderun Mustafa Kemal Mahallesi çadır alanındaki çadırlarımıza el konulmasına tepki bir tepki de Almanya’da faaliyet yürüten Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonundan (DİDF) geldi. DİDF açıklamasında “Sadece Türkiye’de değil, sınırları da aşan ‘kız kardeşlik köprüsü’ ağıyla depremzede kadınların, çocukların yaralarına merhem olmanın çabasında olan dayanışmanın, otoritesini kaybedeceği korkusuyla AFAD tarafından engellenmesi kabul edilemez” dedi. Açıklama şöyle:

“İskenderun Mustafa Kemal Mahallesi’nde 1500’ün üzerinde depremzedeyi barındıran gönüllüler, Ekmek ve Gül kadın grubu, DİSK Gıda-İş Sendikası ve Rotary Klub’ün de çadırlarının bulunduğu alana AFAD yönetimi el koydu. Ülkenin dört bir yanından toplanan sağlık, eşya dağıtım, çocuk ve hizmet çadırları AFAD’ın oldu. DİDF olarak, bizim ve sivil toplum kurumlarının da desteklerimizi sunduğumuz çadır kente el konulmasını kınıyor, devlet kurumu olan AFAD’ın dayanışmayı engelleyip depremzedeleri daha zor durumda bırakan bu engelleme tutumundan derhal vazgeçmesini istiyoruz!

50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği, binlercesinin yaralı ve azımsanmayacak sayıda kayıbın olduğu depremin enkazı çok büyük. Hayatta kalan ama en yakınlarını kaybeden, evleri ve neredeyse tüm yaşam ve ayakta kalma şartları yok olan milyonlarca insan her gün yaşam mücadelesi veriyor. Bu şartlarda, devletin ve hükümetin olanakları asgari düzeyde bile devreye sokulmazken, tutulacak dal halktan halka büyük dayanışma oldu.

Sadece Türkiye’de değil, sınırları da aşan ‘kız kardeşlik köprüsü’ ağıyla depremzede kadınların, çocukların yaralarına merhem olmanın çabasında olan dayanışmanın, otoritesini kaybedeceği korkusuyla AFAD tarafından engellenmesi kabul edilemez. Kadınların hijyen malzemeleri, çamaşırları, bebek malzemeleri ve hamile kadınların ve yeni doğmuş bebeklerin en temel günlük ihtiyaçlarını karşılayan bu yardımlaşmayı yasaklama, ülkeyi yasak ve baskılarla yönetme, seçimlere giderken kendisine dikensiz gül bahçesi yaratma politikasının ürünüdür. Ve halen çadırı olmayan, suyu olmayan milyonlarca depremzede varken yasaklarla ve engellerle uğraşmak insanlık dışı bir politikadır.

AFAD ve hükümet bir an önce depremzedelerin temel ihtiyaçlarını karşılamalı, herkese kontenar verilmeli, kadınların, çocukların, 200 binin üzerindeki hamile kadının yaşam şartları, sağlığı güvenceye alınmalıdır! Dayanışmayı ve gönüllü çalışmayı engelleme ve yasak politikasından vazgeçilmelidir!”

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Göçmen Kadınlar Birliği: Kız Kardeşlik Köprüleri’n...

İskenderun’daki Mustafa Kemal çadır alanındaki çadırlarımıza AFAD tarafından el konulmasına tepki gö...

AFAD, İskenderun'da çadırlarımıza el koydu: #Kızka...

AFAD, İskenderun Mustafa Kemal Mahallesi’nde depo olarak kullandığımız çadıra, kadın- çocuk çadırlar...

AFAD, gönüllülerin kurduğu çadırları kaldırdı, dep...

İskenderun Mustafa Kemal Mahallesi’ndeki çadırkentte, yetkililer Rotary Kulübü ve gönüllülerin kurdu...