Cleveland'da kadınlar şiddete ve ırkçılığa karşı yürüdü
Dört yıl önce Trump'a karşı başlayan Kadınlar Yürüyüşü (Women's March) yıldönümünde Amerika'da kadınlar talepleri için kimi şehirlerde sokakta kimi şehirlerde online etkinliklerde buluştu.

Amerika Cleveland'da kadınlar Trump'a karşı başlayan Kadınlar Yürüyüşü'nün (Women's March) dördüncü yıl dönümünde kadına yönelik şiddete karşı yürüdü. Irkçılığı, adaletsizliği, kadınlara yönelik şiddeti ve üreme haklarına yönelik saldırıları protesto etmek için yürüdüler. "Adalet istiyoruz" sloganları atıldı.

Yürüyüşün organizatörlerinden Kathy Wray Coleman News5'e verdiği röportajda yürüyüşün  temel yasal haklardan kadına yönelik şiddete, polis tarafından öldürülen oyuncak tabancalı 12 yaşındaki Tamir Rice davasına bir çok sorunu ele alacağını söylüyor ve ekliyor: "Genç siyah kadınlar Cleveland'ın her yerinde ölü olarak ortaya çıkıyor, bununla ilgili hiçbir konuşma yok. Belediye meclisi üyelerinin bunun hakkında konuştuğunu duymuyorsunuz, polis şefinin bunun hakkında çok bir şey söylediğini duymuyorsunuz." Wray Coleman, özellikle 25 yaş altı siyah kadınların öldürülmesinin salgına dönüştüğünü ifade ediyor. Kamala Harris'in başkan yardımcılığının kadınlar için yeni bir döneme işaret ettiğini de ekliyor.

Öldürülen kadınların aileleri de yürüyüşte yerini aldı. Cleveland'dan Sandra Dawkins de yürüyüşe katıldı, 22 yaşındaki kızı Britney Dawkins Hardwick, 12 Aralık'ta annesinin evinin önündeki aracında vurularak öldürülmüştü. Polis olayda hala herhangi bir tutuklama yapmadı. Kızının öldürülmesine dair hala tutuklama yapılmamasına dair konuşan Dawkins, "Yeterince insan bunu kimin yaptığını gördü, bu suç çözülmeliydi, tutuklanmalıydı ve şimdiye kadar hiçbir şey olmamalı" diyor.

Idaho'da, Houston'da, Kern County'de, San Diego'da ve daha pek çok şehirde Kadınlar Yürüyüşü Kovid-19 önlemleri sebbeiyle online etkinlikler halinde gerçekleştiriliyor. Houston, Idaho ve Fort Myers'da ve daha pek çok yerde gerçekleşen online buluşmalar pek çok talebi içerse de esas Kamala Harris'in ABD'nin ilk kadın, siyahi ve Güney Asya kökenli başkan yardımcısı olmasını ve kadın liderleri odağına alarak düzenleniyor.

Sacramento'da ise online buluşma gerçekleştirilirken kişisel aracı olanlara araçlarının camlarını talepleriyle donatarak araç konvoyu oluşturmaya çağırıyor. Çağrı'da Sacramento'nun evinde polis tarafından vurularak öldürülen sağlık çalışanı Breonna Taylor'ın, ondan önce, sonra öldürülen tüm siyah kadınların değerli yaşamları için adalet talep ettiği ifade ediliyor.

Pankartta yazan: Kızlar sadece temel haklarını istiyor. (Fotoğraf: San Francisco Kadınlar Yürüyüşü, ABD, 2018 / Unsplash)

İlgili haberler
ABD’de Kadınlar Yürüyüşü tartışmalara rağmen etkis...

ABD’de geçtiğimiz hafta üçüncüsü gerçekleşen ‘Kadınlar Yürüşü’nde tablo ne gösteriyor? ABD’den Ekim...