Bangladeş: Tekstil işçileri işten çıkarmalara karşı birleşiyor
Bangladeşli tekstil işçisi kadınlar Ashulia sokaklarında işten atmalara karşı yaptıkları eylemlerin sonucunda kazanım sağladılar.

Talisman Limited Şirketi'nde çalışan ve işten çıkarılan kadın işçiler geçtiğimiz haftalarda Dhaka İhracah İşletme Bölgesi'ne yürüdü. İşçiler fabrika yönetiminin kendilerine 150 ile 315 dolar arasında bir ücret ödeyeceğini açıkladılar. Kadınlardan biri; “Bunu alacağımızı düşünmedim, ama birleştiğimizde yönetimin başka seçeneği yoktu. Aldığım paradan oldukça memnunum” dedi. Talisman Limited Şirketi’nde 1.200 işçi çalışıyor ve bunların yüzde 70’i kadın. Aynı şekilde Tılsım Limited Şirketi de Covid - 19 salgını ve dünyadaki giysi tüketiminin azalması nedeniyle on binlerce işçisini işten çıkarmıştı. Hükümetin açıkladığı verilere göre 29 bin 369 tekstil işçisi işten atıldı. Sendikalar ise sayının çok daha fazla olduğunu söylüyor.  

İŞÇİLER İŞTEN ATMALARA KARŞI BİRLEŞİYOR

İşçiler ve sendikalar, işten çıkarmalara yanıt olarak ülke çapındaki fabrikalarda harekete geçiyor. Birçok işçi taleplerinin karşılanması için trafiği kapadı ya da iş durdurdu. Bangladeş Konfeksiyon Üreticileri ve İhracat Birliği'ne göre, ülke nisan ayı ve COVID-19'un başlangıcından bu yana siparişlerde 3.18 milyar dolardan fazla para kaybetti. Kadın işçiler ise işten atıldıklarını SMS yoluyla öğrendiler. Bunlardan biri de Maksuda. Ailesine destek olmak için çalışan Farida, Tania ve diğer 11 tekstil işçisiyle Dayanışma Merkezi'ne başvurdu. Dayanışma Merkezi hukuk ekibi, her işçiye bir festival bonusu ile birlikte bir aylık temel ücret talep etmesini önerdi. Ertesi gün, liderler işçiler ile beraber fabrikaya gittiler, ancak fabrika kapalıydı. Bu nedenle ödemeleri talep etmek için Dhaka İhracat İşletme Bölgesi'ne geçen işçiler bu süreçte ortak bir eylemin temellerini atmış, somut kazanımlara bir örnek oluşturmuş oldular.

Kaynak: https://www.solidaritycenter.org/laid-off-bangladesh-garment-workers-rally-win-wages-bonus/  

İlgili haberler
Siemens’in köle kampından Dardanel’in ‘kapalı çalı...

Bugün alanında tekel olan Dardanel’in abileri Siemens, Bayer, Nestlé, Opel, Coca-Cola, Krupp gibi ka...

Devlet neden her seferinde yarı yolda bırakıyor bi...

Araştırıyorum, hiç mi işçiden yana bir şey çıkmayacak! Devlet düşünmesin, patron düşünmesin, kıdem t...

Tekstil işçisi: Kısa çalışma ödeneğiyle hak kayıpl...

Pandemi sürecinde çalışmadığım sürede verilen kısa çalışma ödeneği yüzünden kaybolan haklarım var… P...