Bangladeş

Bir ‘ilerici kapitalizm’ yalanı: Levi’s ve Özak direnişi

Bir tekelin yalanları Türkiye’nin bir kentinde, Urfa’da yaşanan gerçeklerle boşa düşüyor...

Bangladeş’te tekstil işçileri ayakta!

Çoğu kadın yaklaşık 4 milyon işçinin çalıştığı 3 bin 500 civarı fabrikasıyla dünyanın en büyük ikinci konfeksiyon üreticisi Bangladeş’te işçiler, dayatılan sefalet ücreti nedeniyle ayaklandı.

Bangladeş’te fabrikada çıkan yangında çoğu çocuk en az 52 işçi yaşamını yitirdi

Kapatılan kaçış yolları, yanıcı maddeler… Rana Plaza yangınından bugüne işçiler kazanımlar elde etse de Bangladeş’te güvenli olmayan çalışma koşulları yeni ölümlere sebep olmaya devam ediyor.

‘O işçiler Rana Plaza’yı unutmadılar, ya siz?’

1138 tekstil işçisinin yaşamını yitirdiği Rana Plaza’nın çökmesini üzerinden 7 yıl geçti. O günden bugüne işçiler adım adım kazanımlar elde etse de, güvenli çalışma koşulları için bu mücadele sürüyor.

24 Şubat 1935| Bangladeşli Filozof Hasna Begüm doğdu

Bangladeşli filozof ve kadın hakları savunucusu Hasna Begüm 24 Şubat 1935’te Dakka’da doğdu, 1 Aralık 2020’de Kovid-19 sonucu öldü.

Bangladeş’te hükümet tecavüze karşı caydırıcı cezalar yerine idamı getiriyor

Bangladeş hükümeti, ülkede art arda yaşanan tecavüz olaylarının ardından başlayan büyük çaplı protestolar sonrası önlem almak, caydırıcı cezalar uygulamak yerine idam cezası getiriyor.

Bangladeş: Tekstil işçileri işten çıkarmalara karşı birleşiyor

Bangladeşli tekstil işçisi kadınlar Ashulia sokaklarında işten atmalara karşı yaptıkları eylemlerin sonucunda kazanım sağladılar.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Tekstil işçisi kadınları koruyun!

Kanadalı sendikalar ve sivil toplum kuruluşları, Bangladeş'teki tekstil işçisi kadınların korunmasına yönelik uluslararası bir çağrı yaptı.

Asya kadınların sırtında duruyor

Dünyanın en büyük kıtasında yağma, talan ve yoğun emek sömürüsünden kadınların payına düşen yine ezilmek, yine şiddet!

Bangladeşli kadın işçilerin hayatta kalma savaşı

Kadın işçilerin yıllık izinleri 3 güne düşürülüyor. Ustabaşları hızlı üretim için şiddet uyguluyor. Haftada 80 saati bulan çalışma süresi sonunda kadınlar aylık sadece 37 dolar ücret alıyor!

Modanın ‘insan bedeli’ni gözler önüne seren günlükler

Kamboçya, Hindistan ve Bangladeş’te 500’den daha fazla kadın işçiyle yapılan araştırma, işçilerin ailesini geçindirmek için sürekli fazla mesaiye kaldığı ortaya çıkardı.