GÜNÜN KADINI: Johanna Melzer
Johanna Melzer, Almanya Komunist Partisi üyesi ve yöneticisi olarak faşizme karşı mücadele etti.

Johanna Melzer 7 August 1904'de Oberwaldenburg'da doğdu, 3 Ekim 1960'da Doğu Almanya Cumhuriyeti'nde, Berlin'de, öldü. Almanya Komunist Partisi üyesi ve yöneticisi olarak faşizme karşı mücadele etti, savaş sonrası Kuzey Ren Vestfalya eyaleti parlamentosunda KPD milletvekilliği yaptı ve Almanya Demokratik Kadınlar Birliği kurucularındandı.  

1918'de ticaret okuluna gitti, 1923'te Almanya Komünist Gençlik Derneği'ne üye oldu. Bir yıl sonra KPD'nin ve Ruhr bölgesindeki bölge önderliğinin bir üyesi oldu, 1930'dan itibaren Erfurt'ta da bölge önderliğinin üyesiydi. 26 Ağustos 1934'te Dortmund / Ruhr bölgesinde 1933 yılında katıldığı yasadışı faaliyetler nedeniyle tutuklandı. 1935'te yüksek ihanete hazırlık nedeniyle 15 yıl hapse mahkum edildi.

19 Mart 1935 ile 1945 arasında Melzer, önce Ziegenhain hapishanesinde ve ardından Cottbus kadın cezaevinde olmak üzere on yıl hapiste kaldı.

Haftalarca kelepçeli tutulmasına, değişik işkencelere rağmen arkadaşlarına ve KPD'nin çalışmalarına zarar verecek bir kelime bile söylemediği için 'Demir Johanna" olarak anıldı.

Serbest bırakıldıktan sonra, Dortmund'a dönmeden ve KPD Ruhr bölge yönetiminin bir üyesi olmadan önce, 1946'ya kadar Thüringen'de çalışmaya devam etti. 1947'den 1950'ye kadar Kuzey Ren-Vestfalya eyalet parlamentosunun bir üyesiydi. Ayrıca, 1947'de Federal Almanya Demokratik Kadınlar Birliği'nin (DFD) kurucularından ve federal yürütme komitesinin üyelerindendi.

1952'de Federal Almanya'nın yeniden askerileştirilmesine karşı yürüttüğü faaliyetler nedeniyle hakkında yeniden dava açıldı.

Referandum yapılması çağrısında bulunulan militarizm karşıtı broşürler basmak ve dağıtmakla suçlandı.

1953'te hakkında tutuklama kararı çıktı, 1956'da Doğu Almanya Cumhuriyeti'ne taşındı. 3 Ekim 1960'da Doğu Almanya Cumhuriyeti'nde, Berlin'de, öldü.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Ilse Totzke

O bir Almandı ama Nasyonal Sosyalizmi asla desteklemedi. Faşizm karşıtı olduğunu her yerde ilan etti...

GÜNÜN KADINI: Auguste Schmidt

Yazar, öğretmen, kadın hakları savunucusu ve çok sayıda kadın derneğinin kurucularından Auguste Schm...

Nazi faşizmine karşı mücadele eden Hilda Monte

Muhafazakâr olmayan Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan, Hilda Monte Nazi faşizmine karşı mücadel...