Afganistan’da kadınlar eşit haklar için koştu
Afganistan’ın Kabil kentinde, kız ve erkek çocuklarının ortak katıldığı tek spor etkinliğinde genç kızlar eşit haklar için koştu.

Kabil’de, eskiden Bamyan Buda Heykelleri’nin yer aldığı alanda yapılan Bamyan Maratonu, Afganistan’da kızlar ve erkeklerin aynı anda katılabildiği tek etkinlik. Yaklaşık on kilometrelik maratonda kız çocukları, ülkenin eşitlik içeren tek etkinliğinde heyecanlarını gizleyemedi.

Aşırı muhafazakar Taliban yönetiminin indirilmesinden 16 yıl sonra, Afganistan’ın bazı bölgelerinde halen kız çocuklarının bisiklete binmesi, koşmaya çıkması ve hatta eğitim alması toplumda kültürel olarak kabul edilebilen eylemler değil. Buna rağmen maratonda koşmanın eşitlik getireceğine inan koşuculardan Raihanna, küçükken erkek kardeşlerinin özgürce koşup oynadığına tanık olduğunu ve kendisinin de bunları yapmak istediği söyledi. 21 yaşındaki Raihanna, “Dışarıda oynamak istediğimde ailem bana hep 'hayır' dedi. Bu durumun kültürümüzde var olduğunu ve kız çocuklarının evlerinde bulaşık yıkayıp çocuk yetiştirmesi gerektiğini söylediler. Babam bana her zaman kısa etek giydiğim için kızardı. Bana hep iyi bir eş olmam gerektiğini söylerdi. Fakat ben bunu kabul etmedim çünkü özgür olmak istiyordum” dedi.

ONLAR SADECE KOŞMAK İSTİYOR
Kabil’de avukat olarak çalışan Stephanie Case, kız çocuklarının da maratona katılabilmeleri ve özgürce koşabilmeleri için Free to Run isminde bir kampanya başlattı. Çoğunlukla yurt dışından aldıkları bağışlarla Raihanna gibi birçok genç kadına umut verdiklerini söyleyen Case, “Afganistan’a taşındığımda bana, Batı’da normal bir spor etkinliği olsa da burada koşamayacağımı söylediler. Afgan kadınlarını tanıdıkça, kampanyada toplanan paranın umurlarında olmadığını anladım. Onlar sadece koşmak istiyor” dedi.

Son üç yıldır maratona katılan kız koşu grubuna ilk yıllarında taş atılmış ve koşmaları engellenmeye çalışılmıştı. Fakat bu sene, başlangıç çizgisinden yola çıkan ve maratonu tamamlayan toplam 12 kız çocuğu ve kadına kimse engel olmadı.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Eşitlik ve adalet peşinde bir kadın...

‘Adalet ve Eşitlik’ talebi yıllardır kadınların talebi olmaktan çıkmadı. Binlerce kadın tarih boyunc...

GÜNÜN İLKİ: Maç yöneten ilk kadın hakem

Hertha Berlin-Werder Bremen maçını yöneten Bibiana Steinhaus Almanya Birinci Futbol Ligi'nde ilk kez...

Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyumda

Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyuma girebildi. Maç izlemeleri halen yasak olsa da bu uygula...

GÜNÜN KİTABI: 'Bir Zamanlar Afganistan'

Bu kitaptaki fotoğraflar, dünyada zaman ileri doğru akarken Afganistan'da geri akmış gibi hissettiri...

GÜNÜN PORTRESİ: Türkiye’nin ilk kadın amigosu Kürd...

Kim demiş “futbol erkek işi” diye. Muazzez kimselere kaptırmıyordu tribündeki yerini, takımı da seyi...

GÜNÜN KOŞUSU: ALİKEV için koşuyorum

Pazar günü yapılacak İstanbul Maratonunda koşmak için herkesin bir nedeni var. Gezi direnişinde öldü...