Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyumda
Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyuma girebildi. Maç izlemeleri halen yasak olsa da bu uygulama ‘nabız yoklama’ olarak değerlendirildi.

Kuruluşunun 85. yılını kutlayan Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyuma alındı. Dün başkent Riyad ve Cidde’de gerçekleşen etkinliklerde kadınlar, konser ve operetleri ilk kez yerinde takip edebildi.
Etkinlikler, Sünni İslam’ın Vehhabi mezhebine göre yönetilen ülkede iki yıl önce ilan edilen “2030 vizyonu” kapsamında düzenlendi. Rejim, Suudi Arabistan ekonomisinin petrole olan bağımlılığını azaltarak ekonomiyi çeşitlendirmeyi, ekonomiye yeni sektörler kazandırmayı, istihdamı artırmayı ve kapalı yaşam tarzını açmayı hedefliyor.
4 gün boyunca 17 kentte düzenlenecek etkinliklere 1.5 milyon kişinin katılması bekleniyor.

‘NABIZ YOKLAMA’
Suudi Arabistan’da kız çocukları için okullarda beden eğitimi dersi 6 hafta önce serbest bırakılmıştı. Ortadoğu futbolunu yakından takip eden James M. Dorsey, kadınların etkinlikler için stadyuma alınmasının gelecekte maçlara girebilmeleri için de bir nabız yoklama olduğunu belirtti. Ülkede din adamları, bu tarz politikalara sert tepki gösteriyor.

Kaynak: EVRENSEL


İlgili haberler
GÜNÜN SAÇMASI: Suudi Arabistan kadın haklarını sav...

Kadın hakları konusunda dünyanın en geri ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan Birleşmiş Milletler’...

GÜNÜN İLKİ: İlk mayo nelere mâl oldu!

İlkleri gerçekleştirmek hep zordur zaten. Peki ilk mayo giyen kadını tanıyor musunuz?

GÜNÜN İLKİ: Maç yöneten ilk kadın hakem

Hertha Berlin-Werder Bremen maçını yöneten Bibiana Steinhaus Almanya Birinci Futbol Ligi'nde ilk kez...