Afgan kadınlar hakları için sokağa çıktı: Korkmayın, korkmayın biz yan yanayız
Taliban’ın yönetimi ele geçirmesiyle birlikte seslerini duyuramaz olan Afgan kadınlar, Harat’ta yaptıkları eylemle karanlığa teslim olmayıp haklarından vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Bugün Afganistan’nın Harat kentinde sokağa çıkan kadınlar, hazırladıkları pankartlarla hakları ve hayatları için eylem yaptı. Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi ve medyanın susturulmasıyla birlikte seslerini duyuramaz olan kadınlar, hazırladıkları pankartlarla taleplerini sıraladı.

Pankartlara “Korkmayın, korkmayın, biz yan yanayız”, “Eğitim, iş ve güvenlik bizim hakkımız”, “İş, ekmek, huzur”, “Kadın hakları=insan hakları” yazan kadınlar genel taleplerinin çerçevesini çizerek, Afganistan’da zor koşullara ve baskıya rağmen sokaktan geri çekilmediklerini gösterdi.

Ana pankartta yazılan “Hiçbir hükümet kadınların desteği olmadan ayakta duramaz. Bizim talebimiz kadınlara tüm alanlarda eğitim ve çalışma hakkıdır” sözü bugün Afganistan’da kadınların en temel hakları için ölümü göze alarak sokaklarda taleplerini söylediklerini gösteriyor.

En ufak fırsatta Taliban’ın özünün değişmediğini ve Taliban işgalcilerinin meşru kılınması halinde hayatlarının sonunun geldiğini söyleyen kadınlar, evlere kapatılarak geçmişteki karanlık döneme döndürülmek istediklerini belirtti. Afganistanlı kadınlar, canları pahasına geriye dönmemek için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.Fotoğraflar: Gazeteci Hamid Ariarman'ın Instagram hesabından alınmıştır. 

İlgili haberler
Afgan kadınlardan mesajlar

Yazar Gayle Tzemach Lemmon Washington Post’a yazdığı yazıda Afganistan’dan kadınların ona gönderdiği...

Afgan Kadın Haber Ajansı Başkanı Homeira Saqib: 'T...

Afgan Kadın Haber Ajansı’nın Başkanı Homeira Saqib Afganistan’da yaşananları Ekmek ve Gül’e anlattı.

Afganistan Kabil’den bir kadın: ‘Afgan kadınları s...

Afgan bir kadın gazeteci Masih Alinejad'la yaptığı röportajda Afganlı kadınlara seslerini çıkarma ça...