Afganistan Kabil’den bir kadın: ‘Afgan kadınları sesinizi yükseltin!’
Afgan bir kadın gazeteci Masih Alinejad'la yaptığı röportajda Afganlı kadınlara seslerini çıkarma çağrısında bulundu: 'Tarihin kendini tekrar etmesine izin vermeyin.'

İranlı gazeteci Masih Alinejad, Twitter hesabından Afganistan’dan bir kadınla Taliban rejimi altında yaşama deneyimini konuştuğu röportajını yayınladı. Röportaj yaptığı Afganistanlı kadın, kadınların Taliban rejiminden korkusunu anlatırken bir yandan da “Kadınlar ayağa kalkmalı! Ne ABD ne de diğer ülkeler bizi kurtarabilir. Yalnız biz yeniden kendi ülkemizi inşa edebiliriz” diye Afgan kadınlara çağrı yapıyor.

Kabil’deki gözlemlerini anlatan kadın, tüm kadınların yönetimin Taliban eline geçmesiyle çok korktuklarını ve geleceklerinden çok endişeli olduklarını ifade ediyor. Okula gidip gidemeyecekleri, çalışıp çalışamayacakları, burka giymek zorunda kalıp kalmayacaklarını Afgan kadınların merak ettiklerini söylüyor ve bu soruların Afgan kadınlar için netleşmediğini belirtiyor.

Afgan kadınları gün geçtikçe daha az umutlu. Benim gibi binlerce kız intihar etmek istiyor.


“7 gün sonra dün, dışarı çıkmayı başardım. Bir kadın olarak dışarıda yürüyüp yürüyemeyeceğimi görmek istedim. Çok korktum. Sokakta hiç kadın görmedim. Kadınlar korkuyor ve evde kalıyorlar. Dışarıda olanların ise sadece gözlerini görebiliyorsunuz. Ben dışarı böyle çıktım. Attığım her adımda beni yalnız yürüdüğüm için tutuklayıp tutuklamayacaklarını düşündüm” diyerek ne kadar ağır psikolojik baskı olduklarını anlatan Afganistanlı kadın, kadınların intihar etme girişimlerinde bulunmayı düşündüğünü söylüyor: “Bazı kızların intihara etmesinden korkuyoruz, ben de dahilim. Aslında ben kendimi öldürmeye karar vermiştim, bunu kaldıramıyorum. Afgan kadınları gün geçtikçe daha az umutlu. Benim gibi binlerce kız intihar etmek istiyor.”

Hep iyimser bir tavrı olan bir kadın olduğunu söyleyen Afgan kadın, şimdi korku içinde yaşayan bir kadına dönüştüğünü söylüyor: “Güpegündüz Taliban şehrimize girdi aniden. 20 yıl önce Taliban’ın nasıl olduğunu bildiğinden hayatları için kaçan aileler gördüm. Çünkü çok fazla kadını öldürdüler. Bir kadının gülüşünü duymak bile cezalandırılırdı” diye anlatıyor.

Dünya’nın Taliban’ın değişmediğini görmesi için bir kaçımızın ölmesi gerekmemeli.


Bulunduğu odanın camından sokağı gösteren kadın, sokakta kimsenin olmadığına herkesin evinde olduğuna dikkat çekiyor. İnsanların gürültülerine uyandığı kalabalık sokakta yaşadığını söyleyen kadın, şimdi dışarıda 2-3 kişinin olduğunu belirtiyor.

“Dünya’nın Taliban’ın değişmediğini görmesi için bir kaçımızın ölmesi gerekmemeli” diyerek Taliban’ın “değiştiğini” söyleyenlere tepki gösteriyor: “Dışarı çıkmayan kadınlar ne kadar korktuğumuzun bir işareti. Dışarıya farklı bir izlenim verebilir, ama ben ve binlerce kadın Taliban’a güvenmiyoruz. Bu, aynı Taliban.”

AFGANİSTANLI KADINLAR, SESİNİZİ YÜKSELTİN!

“Ülkemizin kadınlarından seslerini yükseltmelerini rica ediyorum. Tarihin kendini tekrar etmesine izin vermeyin. Çünkü biz kadınlar hep mağdurlar olduk. Neden bilmiyorum ama ne olursa olsun acı çekme önceliğinde hep kadınlar var” diyen genç kadın, “Tabi ki İslam ülkelerinde kadınlar baskılanıyor. Kadınlar ayağa kalkmalı! Ne ABD ne de diğer ülkeler bizi kurtarabilir. Yalnız biz yeniden kendi ülkemizi inşa edebiliriz. Kadınlar ve erkekler amaçları için birlikte mücadele etmeli” diye tüm Afgan kadınlara çağrı yapıyor.

 


Fotoğraf: Unsplash (Arşiv)

İlgili haberler
Afgan Kadın Haber Ajansı Başkanı Homeira Saqib: 'T...

Afgan Kadın Haber Ajansı’nın Başkanı Homeira Saqib Afganistan’da yaşananları Ekmek ve Gül’e anlattı.

Taliban'dan kaçan Afgan kadın, eşi ve çocuklarında...

Afganistan'da Taliban'dan kaçarak Türkiye'ye gelen 28 yaşındaki R.F. ülkesinde kalan eşi ve 2 çocuğu...

EŞİK'ten çevrimiçi panel: Afganistanlı kadınlar iç...

Eşitlik İçin Kadın Platformu, Afganistan’da tehlike altında olan kadınlar için dayanışma yollarının...