Önlemler alınsın, yüz yüze eğitim başlasın
Yarı zamanlı eğitim nedeniyle çocuğunu özel okula gönderen kamu emekçisi bir kadın, çalışan anne babalar olarak gerekli gerekli önlemlerin alınarak bir an önce okulların açılmasını istiyor.

İşkur’da çalışan bir kamu emekçisiyim. 9 yaşında bir çocuğum var. Kendimi geçtim, artık her günüm oğlumun geleceği ile ilgili endişelenmekle geçiyor. Bu sene 5. sınıfa geçti. Oturduğum bölgede ki devlet okullarının eğitimine güvenmediğim ve çoğu devlet okulunun yarım gün eğitim vermesi nedeniyle çocuğumu özel bir okula göndermek zorunda kalıyorum. Tabii en önemli neden yarım gün eğitim olması çünkü eşim ve ben çalışıyoruz ve günün geri kalanında çocuğumu bırakabileceğim bir yer yok. Etüde yazdırmak da ayrıca bir masrafa neden oluyor en düşük etüt merkezi yıllık 9 bin lira. Bu durumda özel okula göndermek zorunlu hale geliyor. Kısacası çocuğumun güvenliği ve geleceği için endişelendiğimden özel okula gönderiyorum. Oysa maaşımdan eğitim için yeterince vergi ödüyorum. Devlet okulları tam gün olsa ve daha iyi bir eğitim verse zaten devlet okuluna gönderirdim. Devlet okullarında da kayıt ve giderler için ayrıca ücret alıyorlar ve yabancı dil eğitimi oldukça yetersiz.

Özel okullar bu sene yüzde 20 zam yapmış bütün ücretlerine, oysa benim maaşıma yüzde 6 zam yapmayı öneriyor devlet. Evde neredeyse birimizin maaşı çocuğun okul giderlerine gidiyor. Üstelik çocuğum burs kazandığı halde. Zaten burs kazanmasa gönderme imkanımız olmazdı. Her şey çok pahalı her şeye sürekli zam geliyor, yaşam kalitemiz giderek düşüyor, maaşlarımız ise her gün eriyor.

Pandemi nedeniyle okullar çok uzun süre kapalıydı. Çalışan anne baba olarak çocuğumuza eğim vermekte oldukça zorlandık bu yıl. Çocukların yüz yüze eğitime ihtiyacı var. O yüzden gerekli önlemlerin alınarak bir an önce okulların açılmasını istiyorum. Aşılı olmayan aileler beni oldukça endişelendiriyor ama. O nedenle aşılı olmayan ailelerin her hafta test yaptırması zorunluluğu beni biraz olsun rahatlatıyor.İlgili haberler
Yüz yüze eğitim için okullar açılsın, okulların aç...

Eğitimin çocukların ihtiyaçları ve güvenlikleri gözetilerek yüz yüze sürdürülmesi, okulların açık ka...

Veli-Der: Yüz yüze eğitim için nöbetteyiz

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), tüm velileri, yüz yüze, kamusal eğitim hakkına sahip çıkan tüm kesi...

Abdal kadın ve çocuklar eğitim istiyor

Yoksulluğun en derini burada. Hürriyet Mahallesinde çocuklar geleceksizliğe, aileler yoksulluğa, kad...