ABD’de 2 milyondan fazla kadın iş aramayı bıraktı
Amerika Birleşik Devletleri’nde pandemi sürecinde 2.1 milyon kadın iş aramayı bıraktı. Sadece Aralık ayında istihdamdan uzaklaşan kadın sayısı 156 bin.

Geçtiğimiz hafta Amerika İşgücü İstatistikleri Bürosunun (BLS) yayınladığı 2020’nin nihai istihdam raporunun ardından ABD Ulusal Kadın Hukuk Merkezi (NWLC) verileri analiz etti: ABD’de Aralık ayında 140 bin kadın işgücü kaybı görünüyor. Oranlara bakıldığında 156 bin kadın işgücünden eksilirken 16 bin erkek işgücüne katıldı. Aralık rakamları, kadın istihdamının bir yıl önce kadınların erkeklerden küçük bir farkla daha fazla iş sahibi olduğu noktadan çarpıcı bir düşüşe işaret ediyor.
2020'nin başında kadınların sahip olduğu tarım dışı ücretli iş sayısı ile yıl sonunda kadınların sahip olduğu pozisyonların karşılaştırmasına göre; Amerika'da 12 ayda 5 milyondan fazla kadın iş kaybetti. Ancak ne bu ne de Aralık ayında kaybedilen 156 bin iş kaybı, kadınların ABD işgücü piyasasında ne durumda olduklarının tam ve karmaşık hikayesini anlatmıyor.

KADINLAR İŞ ARAMAYI DA BIRAKTI

NWLC analizinin yazarı Claire Ewing Nelson, Forbes’a verdiği görüşlerde kadınların Aralık ayında kaybettiği iş sayısının önemli bir veri olduğunu söylerken uzun vadeli işsizlikle ilgili verilerin de önemli olduğunu vurguluyor: “İşsiz kadınların yaklaşık yüzde 40’ının altı ay veya daha uzun süredir işsiz olduğunu görüyoruz. Sorun sadece kadınların işini kaybetmesi değil aynı zamanda aylar önce işlerini kaybetmeleri ve bu süre boyunca tekrar iş bulamamaları.” Ewing Nelson'a göre, 2.1 milyon kadın pandeminin başından bu yana işgücü piyasasını tamamen terk etti, yani iş aramayı da bıraktı.

BEYAZ OLMAYAN KADINLAR DAHA ÇOK İŞSİZ KALDI

Aralık ayı iş raporuna göre, genel olarak kadınlar için işsizlik oranı yüzde 6,3. Ancak kadın işsizliği beyaz olmayan kadınlar için daha sert bir gerçeği ortaya çıkarıyor: Siyah kadınların yüzde 8.4'ü işsiz ve bu rakam Latinler için yüzde 9.1'e yükseliyor. Bunun nedeni pandemi sürecinde en çok iş kaybedilen sektörlerin; restoranlar, perakende ve konaklama gibi iş yerlerinin çok sayıda siyah, Latin ve yerli işçi oranlarına sahip sektörler olması.

KADIN İŞSİZLİĞİNİN BİR SEBEBİ DE BAKIM YÜKÜ 

George Washington Üniversitesi'nde Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler Profesörü ve Indeed Hiring Lab'ın bir üyesi olan Tara Sinclair, “Piyasalardaki durgunluğun genellikle erkeklerin daha yaygın çalıştığı sektörlerde olduğunu düşünürüz ancak bu sefer işçilere olan talep özellikle kadınların daha fazla çalıştığı işler için düşüktü.”

Sinclair, bu sorunu daha da şiddetlendiren şeyin kadınların erkeklerden daha yüksek oranda öncelikli bakım görevi sorumluluğunu üstlenmiş olmasına bağlıyor ve yüz yüze eğitimin kapatılmasıyla, “Kadınlar temelde işlerini bırakmaya veya çalışma saatlerini kısmaya zorlandı” diyor.

Salgının etkileri gün geçtikçe daha da kötüleşirken, Sinclair ve Ewing Nelson, 2020 takvim yılının kapanışının ABD işgücündeki kadınlar için sorunların sonuna işaret etmeyeceğini söylüyorlar. İyileşmenin ise toplu aşılamalar, okulların yeniden açılması, izinli ve işten çıkarılmış işçilerin yeniden işe alınması ile gerçekleşebileceğini belirtiyorlar.

Kaynak: Forbes’dan kısaltılarak çevrilmiştir. Ara başlıklar Ekmek ve Gül'e aittir.
Fotoğraf: Lindsey Lamont / Unsplash (Yaşamlarımız için yürüyorum. Yorgun ve öfkeliyim. Asla sessiz kalmayacağım)

İlgili haberler
Pandemiyle kafe, restoran, bar çalışanlarına cinse...

Amerika’da yapılan bir araştırma, bahşişe bağlı kafe, restoran, bar çalışanlarının pandemiyle birlik...

Adidas, Nike ve H&M büyüyor, işçileri açlıkla müca...

Adidas, Nike ve H&M’in aralarında bulunduğu giyim markalarının işçileri pandemide açlıkla mücadele e...

Kovid Güney Afrika’da kadınlar için daha çok risk...

Güney Afrika eyaleti Gauteng’de yapılan bir araştırmaya göre kadınlar kovid-19 karşısında daha savun...