10 milyon çocuğun eğitimi risk altında
Save the Children yardım örgütü, kovid-19 nedeniyle 10 milyon çocuğun eğitim hayatına geri dönememe riski bulunduğunu duyurdu.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle 10 milyona yakın çocuğun eğitiminde “daha önce benzeri görülmemiş bir acil durumla” karşı karşıya olduğu belirtildi. Save the Children yardım örgütü, okulları pandemi nedeniyle kapatılan bu çocukların bir daha asla okullarına geri dönememe riskinin bulunduğunu duyurdu. 

ÖĞRENCİ NÜFUSUNUN YÜZDE 90’I OKULA GİDEMİYOR
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun açıkladığı verilere dikkat çeken örgüt konuya ilişkin yayımladığı raporda, geçtiğimiz nisan ayında okul ve üniversiteleri kapatılan 1 milyar 600 milyon kişinin yani dünyadaki öğrenci nüfusunun yüzde 90’nın okula gidemediğini belirtti.

117 MİLYON ÇOCUK YOKSULLUĞA İTİLEBİLİR
Raporda, “İnsanlık tarihinde ilk defa bir çocuk neslinin tamamının eğitimi küresel çapta kesintiye uğradı” diye kaydedildi. Raporda ayrıca krizin yol açacağı ekonomik kötüleşmenin 90 ila 117 milyon çocuğu daha yoksulluğa itebileceği de belirtildi. Raporun devamında, “İnsanlık tarihinde ilk defa bir çocuk neslinin tamamının eğitimi küresel çapta kesintiye uğradı” denildi. Krizin yol açacağı ekonomik kötüleşmenin 90 ila 117 milyon çocuğu daha yoksulluğa itebileceğine de dikkat çekildi.

ÇOCUK İSTİSMARI TEHLİKESİ
Çocukların ailelerine destek için çalışmak zorunda bırakılması ve çocuk yaşta evlendirilmeye mecbur bırakılması tehlikesine işaret edilen raporda, 7 ila 9 milyon 700 bin çocuğun da eğitimini tamamen bırakabileceği ifade edildi.

Hükümetlere çağrıda bulunulan raporda, yeniden güvenli ortam sağlandığında çocukların okullarına dönebilmelerine ve o zamana dek uzaktan eğitimin desteklenmesine yönelik daha fazla fon ayrılması istendi.

AFRİKA ÜLKELERİNDE EĞİTİMDEN GERİ KALMA TEHLİKESİ
Rapora göre, eğitimde geri kalma tehlikesi en fazla Afrika ülkeleri için mevcut. Nijer, Mali, Çad, Liberya, Afganistan, Gine, Yemen, Moritanya, Nijerya, Pakistan, Senegal ve Fildişi Sahili, riskin en fazla olduğu ülkeler olarak sıralandı.

Save The Children Genel Direktörü Inler Ashing, “Bunun yerine emsalsiz bütçe kesintileriyle karşı karşıyayız. Bu da varlıklı ve yoksullar, kızlar ve erkekler arasındaki mevcut eşitsizliğin daha da derinleşmesine yol açacaktır” diye belirtildi.

Kaynak: Jinnews


İlgili haberler
Prof . Dr. Nejla Kurul: Uzaktan eğitim eşitliğe de...

Pandemide uzaktan eğitimi değerlendiren Prof. Dr. Nejla Kurul, dijital eşitsizliğin birkaç kardeşi o...

EBA’lı, TRT’li eğitim hüsrana döndü

Uzaktan eğitimdeki aksaklıklardan ötürü kaybettikleri zaman nasıl telafi edilecek, Bakan ne planlıyo...

Korona günlerinde eğitim: Yakını neydi ki, uzağı n...

Sürekli sistem ve müfredat değişiklikleriyle gündeme gelen ve çok tartışılan eğitim sistemimiz koron...