GÜNÜN SORUSU: Erkekler ne kadar maaş alıyor?
Aynı iş yerinde çalışan kadın ve erkekler arasındaki maaş farkını önlemek için Almanya’da çıkan ‘erkekler ne kadar maaş alıyor’ yasasını çok az sayıda kadının kullandığı ortaya çıktı.

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Avrupa’da da kadınlarla hâlâ erkeklerle iş hayatında eşit değil. Çoğu zaman aynı işyerinde çalışmaları ve aynı işi yapmalarına rağmen kadınlar daha az ücret alıyor. Uzun süredir Avrupa ülkelerinin gündeminde olan bu ayrımcılığa karşı harekete geçilmezken, 2018 yılı başından itibaren Almanya’da yeni bir yasa çıkmıştı.

En az 200 çalışanı olan şirket ve işyerleri için geçerli olan ve “şeffaflık” adı verilen yasa, kadınlara erkeklerin ne kadar maaş aldığını öğrenmesinin önünü açıyordu. Yasa kadın çalışanlar talep ettiği takdirde işyerlerindeki erkek çalışanlarının ne kadar maaş aldığını öğrenebilmelerini öngörüyordu.

Ancak Süddeutschen Zeitung gazetesinin haberine göre şimdiye kadar çok az sayıda kadın çalışan bu hakkını kullandı. Almanya’nın 20 büyük şirketinden alınan bilgileri değerlendiren gazete, bazı işyerlerinde hiçbir kadının erkeklerin maaşlarını merak etmeyerek bu haktan faydalanmadığını yazdı.

EN FAZLA 50 KADIN BAŞVURU YAPTI
Diğer şirketlerde ise ortalama 50 civarında başvuru yapıldığı öğrenildi. Araştırma yapılan söz konusu şirketlerden bazılarında çalışan sayısı 100 bini buluyor. Ayrıca Deutschen Post, Henkel, Bosch, Audi, Continental ve Deutschen Bahn gibi Alman devlerinde de 20’den daha az kadının başvurması dikkat çekti.

Yine Almanya’nın önde gelen dev şirketlerinden Siemens’te başvuru yapan kadın sayısı 100’ün altında kaldı. En fazla ilgi ise Allianz’ın kadın çalışanları oldu, burada da “erkeklerin ne kadar maaş aldığını öğrenmek istiyorum” diyen kadın sayısı 293’ü buldu. Ancak uzmanlar sayının bu kadar düşük olmasının nedeninin kadınların tam olarak bilgilendirilmemesine bağlıyor.

MAAŞ FARKI 6 KAT!
Son araştırmalara göre Almanya’da kadın ve erkek çalışanlar arasındaki maaş farkı yüzde 6 civarında. Devlet istatistik kurumunun son olarak 2014 yılına ait araştırmasında yıllık ortalama 50 bin Euro’luk maaşta farkın 3 bin Euro’yu bulduğunu gösteriyor. Şayet ortalama bir kadın 30 yıl iş hayatında kalırsa bu fark toplam 90 bin Euro oluyor.
Bu kadar ciddi bir farka rağmen hükümetin sadece kadınlara erkeklerin maaşını sorma hakkı vermesi kadın hakları için mücadele eden örgütler tarafından eleştiriliyor. Maaşların devlet tarafından incelenmesi ve maaş farkını gidermeyen şirketlerin cezalandırılmasını istiyorlar.

KADIN YÖNETİCİ SAYISI DA ARTMIYOR
Ayrıca Almanya’da 1 Ocak 2016’dan itibaren yürürlüğe giren yasa gereği büyük şirketlerde kadın yönetici sayısının artması için kota uygulaması da başlamıştı. Buna göre borsada kayıtlı 108 işletmenin yönetim kurullarındaki kadın oranın yüzde 30 olması hedefleniyordu.
Federal Alman hükümeti, o dönem söz konusu şirketlerdeki yüzde 5 civarında yönetici kadın oranını 1 Ocak 2018’e kadar yüzde 50’ye çıkarmak istiyordu. Geri kalan 3500’e yakın şirkete de esneklik tanınarak, işletmelerin kadın kontenjanlarını kendilerinin belirlemesine karar verilmişti. Fakat belirlenen hedeflerin aksine büyük şirketlerdeki kadın sayısının 2015’e göre azaldığı ifade ediliyor.

Kaynak: ANF


İlgili haberler
İzlanda'da eşit ücret zorunluluğu geliyor

42 yıldır her 24 Ekim'de eşit ücret için sokaklara dökülen kadınlar sonunda kazandı. İzlandalı kız k...

Hastabakıcı Kristine ‘denk işe eşit ücret’ davasın...

Kökü 1950’lere dayanan bir dava yıllarını huzurevinde hastabakıcılık yaparak geçiren Kristine Bartle...

GÜNÜN RAKAMI: Eşit işe eşit ücret yüz yılın mesele...

1952’de Birleşik Krallık’ta kadınların aynı işi yaptıkları erkeklerle aynı ücreti alması kararı alın...

Google kadınlara düşük ücret mi veriyor?

Eşit ücret yasasına uyduğunu iddia eden Google’da kadınlar erkeklere göre daha düşük ücret ve tazmin...

GÜNÜN ÇİZİMİ: Eşit işe eşit ücret

The Sanat’ın geçtiğimiz 8 Mart için hazırladığı “Puslu Kadınlar Atlası”nda yer alan çalışmalardan Es...

GÜNÜN PROTESTOSU: Öğretmenler eşit ücret için saçl...

Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletinde sözleşmeli öğretmenler eşit ücret talebiyle sokağa çıktı, sok...