Google kadınlara düşük ücret mi veriyor?
Eşit ücret yasasına uyduğunu iddia eden Google’da kadınlar erkeklere göre daha düşük ücret ve tazminat alıyor.

US Department of Labor (ABD Emek Departmanı), kadın çalışanlarına daha düşük ücret verdiği iddiası üzerine, teknoloji devi Google’dan ücret raporlarını istedi. İddialara göre, Google’ın ödediği tazminatlar ‘sistematik farklılıklar’ içeriyor. Buna göre kadın işçiler erkeklere oranla çok daha düşük tazminat alıyor.
Bu yüzden mahkeme yoluyla Google’dan ödenen ücretlerin verileri istendi. Ancak, Google bu bilgileri toplamanın finansal açıdan zor olduğunu iddia ediyor! Oturmuşlar bu bilgileri toplamanın kaç saat süreceğini ve ne kadara mal olacağını hesaplamışlar: Yıllık geliri 28 milyar dolar olan Google’ın bu işi yapması 500 saat ve 100 bin dolar tutacakmış! Eşit ücret yasasına uyduğunu iddia eden Google’ın avukatları bu yaptırımın gereksiz olduğunu ve ücret bilgilerinin mahkemeye sunulmasının çalışanlarının gizliliğini ihlal ettiğini savunuyor.
Daha önce yapılan anketlerde de, Google’ın da bulunduğu Silikon Vadisi’nde, aynı iş için kadınların erkeklerden daha düşük ücret aldıkları ortaya çıkmıştı.