Seçim 2023
GÜNÜN SKANDALI: Kadınlara ‘yanlışlıkla’ bilet dağıtılmış!
İran’da kadınların erkek futbol takımlarının maçlarını izlemesine yönelik yasağın kaldırıldığı sevinci kısa sürdü. İran Futbol Federasyonu kadınlara yanlışlıkla bilet satıldığını söyledi.

İran Futbol Federasyonu, salı günü Suriye ile yapılacak Dünya Kupası Asya Elemeleri maçında kadınlara yanlışlıkla bilet satıldığını açıkladı. Bilet satışları haberine sevinen kadınların sevinci de kursağında kaldı.
İnternet üzerinden bilet satışı sırasında kadınların bilet almasına olanak tanıyan seçeneğin açık olması heyecan yaratmıştı. Birçok İranlı kadın bilet alarak sevincini ortaya koymuş, biletleri Twitter’dan “Biletim var” hashtag’iyle paylaşmıştı. Ancak federasyonun “teknik hata” açıklamasıyla bu sevinç kısa sürdü. Açıklamada “Azadi Stadyumu’nda kadınların varlığına izin verilmesi gibi bir plan yok” denildi. Kadınların satın aldıkları biletlerin iptal edileceği ve parasının geri ödeneceği belirtildi.

BBC’nin haberine göre Şahrvand gazetesine konuşan bir kadın futboldan pek hoşlanmasa da bilet aldığını söyleyerek “Eğer bilet almasaydım çok büyük bir olayı kaçıracakmış gibi hissettim” dedi.

İran’da kadınlar voleybol, basketbol, hentbol, tenis gibi sporlarda erkeklerin maçlarını ayrı tribünlerde yer almak koşuluyla izleyebiliyor. Ancak futbol, yüzme ve güreşte bu geçerli değil.


‘BOŞ KOLTUKLAR SESİMİZİ TEMSİL EDECEK’
2015’te erkeklerin voleybol maçını izlemek istediği için 4 ay tutuklu kalan İngiltere ve İran vatandaşı Ghoncheh Ghavami, kadınları stadyum yasağını protesto için bilet almaya devam etmeye çağırdı. Twitter’da yazan Ghavami, “Boş koltuklar bizim sesimizi temsil edecek” dedi.

KADINLAR YASAĞI DELMEK İÇİN MUTLAKA BİR YOL BULUYOR
Ülkede kadınların futbol maçı izlemesi 1979 yılından beri yasaklanmış durumda. İran’da birçok kısıtlamaya mahkum olan ve birçok haktan yoksun olan kadınlar futbol yasağını delmek içinse farklı yollar arıyor. Birçok kadın erkek kılığına girerek stadlara gidiyor ve gizlice maç izliyor.
İranlı yönetmen Cehfer Penahi bu yasağa dikkat çekmek için 2005 yılında “Ofsayt” isimli filmi çekmişti. Film, 2006 yılında Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü kazanmıştı. Cehferi Penahi filmden dolayı 2009 yılında tutuklanarak, 6 yıl hapis cezasına çarptırılmış, filmleri de İran’da yasaklanmıştı.

İlgili haberler
Tante Rosa kadın futbol takımıyla sahnede

Futbol erkek işidir diyenlere inat sahaları bırakmayan kadın futbolcular sahnelerin tozunu da attırd...

Kadın futbolu sadece futbol değil

Konak Belediyespor Kadın Futbol Takımı bu yıl 5. kez şampiyon oldu. Kadın futbolcularla şampiyonlukl...

GÜNÜN FİLMİ: The Day I Became a Woman

Yönetmen Marziyeh Meshkini’den The Day I Became a Woman: 3 farklı kadının öyküsünü anlatan İranlı ka...