GÜNÜN SERGİSİ: Zehra Doğan’ın resimleri Cenevre’de
Tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın cezaevinde yaptığı resimler Cenevre’de sergilendi.

Tutuklu Gazeteci Zehra Doğan’ın, cezaevinde gazete sayfalarına çizdiği resimler Cenevre’de sergilendi. Uluslararası Af Örgütü tarafından organize edilen sergi Alhambra’da 10 Aralık İnsan Hakları Haftasına kadar açık kalacak. Serginin açılışında konuşan Uluslararası Af Örgütü Cenevre Temsilcisi Emily Baud, Türkiye’de insan hakları savunucularının, gazetecilerin tutuklandığı hatırlatarak dayanışmanın, önemine dikkat çekti.

Cenevre Belediye Başkanı Remy Pagani, Sur Belediyesi eski Eşbaşkanı Fatma Şık, Af Örgütü Cenevre Temsilcisi Emily Baud’un katıldığı açılışta konuşan Remy Pagani, daha önce Diyarbakır’a yaptığı ziyaretler esnasında gördüklerini paylaştı. Cenevre Belediye Başkanı Pagani, Türkiye’de insan haklarının içinde bulunduğu durumun kaygı verici boyutta olduğunu belirterek, bu süreçte özellikle tutuklu bir gazeteci ile dayanışmanın önemli olduğunu söyledi. Kedistan Eitörü Naz Öke de Zehra Doğan ile yaptıkları görüşmeleri anlattı. Doğan’ın hangi koşullarda resim yaptığına dikkat çeken Öke, sadece tanıklıklarını anlattığı için tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

‘YENİ BİR DAYANIŞMA KAMPANYASI BAŞLATILACAK’
Türkiye’de bir demokrasiden bahsetmenin artık mümkün olmadığını söyleyen Uluslararası Af Örgütü Cenevre Temsilcisi Emily Baud ise kendi çalışanlarının da içinde olduğu çok sayıda insan hakları savunucusu, gazeteci ve muhalifin tutuklu bulunduğunu söyledi. Baud, gazeteci ve insan hakları savunucularına yapılan saldırılara karşı yeni bir kampanya başlattıklarını hatırlatarak destek çağrısı yaptı. Sur Belediyesi eski Eşbaşkanı Fatma Şık da Sur’da yaşananlara ilişkin kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra herkesi dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

Bölge illerinde yaşanan ölümleri ve yıkımı anlatan resimlerden oluşan sergi 10 Aralık’a kadar açık kalacak.

‘HABER VE RESİM YAPMAK SUÇ SAYILMIŞTI’
Yazdığı bir haber ve yaptığı bir resimden ötürü yargılanan Zehra Doğan’ın davasında hakim, Doğan’ın çizdiği resmin “eleştiri sınırının ötesinde” olduğuna hükmederek “örgüt propagandası” suçu işlediğini savunmuştu. Doğan geçtiğimiz gün de İsviçre’de bulunan Freethinkers adlı kuruluş tarafından Düşünce Özgürlüğü Ödülüne layık görülmüştü.

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Zehra Doğan / Les Yeux Grands Ouvert...

Diyarbakır E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Ressam, Gazeteci Zehra Doğan için Zehra Doğan / Les Yeu...

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Çinli sanatçıdan Zehra Doğan’a...

Çinli sanatçı Ai Weiwei tutuklu kadın gazeteci Zehra Doğan’a dayanışma mektubu yazdı. Weiwei mektubu...

Ankara'da 'Ekinoks' zamanı

Ankara Katliamında bir bacağını kaybeden ama umudunu hiç kaybetmeyen Günay Karakuş sergisinde yer al...