GÜNÜN SERGİSİ: Kapının Ardında - Fantazyaya Açılan Geçitler
Tasarımla edebiyatı buluşturan ‘Kapının Ardında’ sergisi 9 Haziran’a kadar ziyarete açık.

FABİSAD (Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği) ile Haliç Üniversitesi Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümünün ortaklığında hazırlanan “Kapının Ardında - Fantazyaya Açılan Geçitler” sergisi İstanbul Asmalımescit’teki Adahan Otel’de açıldı.

9 Haziran Cumartesi’ye kadar ziyaret edilebilecek olan tasarım sergisinde, FABİSAD üyesi sekiz yazarın öykü ya da romanlarındaki başka alemlere açılan kapılardan yola çıkılarak hazırlanan tasarımlar yer alıyor. Sergi, Öğretim Görevlisi Polat Canpolat’ın tasarım öğrencilerinin seçilen kitaplardaki fantastik kapıları yeniden tasarlayarak ortaya çıkardıkları eserlerden oluşuyor.

FANTASTİK ROMANLAR VE ÖYKÜLER

Sergide yer alan yazarlar ve kitapları şöyle: Özlem Ertan (Benim Güzel Ölülerim), Mehmet Berk Yaltırık (Yedikuleli Mansur), Funda Özlem Şeran (Yılgayak), Murat S. Dural (Kibrit Ev), Doğu Yücel (Sinemaya Tek Başına Gidenler), Onat Bahadır (Deliliği Beklerken), Göktuğ Canbaba (Arayış Ormanı), Uğur Kılınç (Nebel Şatosu ve Diğer Öyküler).

Tasarımcılar Cenk Konucu, Tugay Tunç, Nuriye Nur Arda, Nurkan Durukan Davran, Eylül Pakgüç, Şeyma Altun, Tanyel Balık ve Pınar Deş bu romanlardan ve öykülerden aldıkları ilhamla fantastik geçitler ve kapılar hazırladı. Edebiyatla tasarımın ortak çalışması olan bu sergi sanatseverleri bekliyor.

HEM SÖYLEŞİ HEM SERGİ ZİYARETİ
Sergiyle ilgili etkinlikler de devam ediyor. 7 Haziran Perşembe akşamı saat 20.00’de Yazarlar Özlem Ertan, Doğu Yücel, Murat S. Dural, Onat Bahadır, Funda Özlem Şeran ve Mehmet Berk Yaltırık, Adahan Otelin teras katında düzenlenecek söyleşide bir araya gelecek.

Tasarımcıların da katılacağı söyleşide fantastik edebiyat ve sergi kapsamındaki eserler hakkında bilgi verilecek.

Böylece sanatseverler hem sanatçılarla tanışacak hem de sergiyi gezebilecek.

Simay Yakupoğlu’un Evrensel Gazetesindeki yazısından kısaltılarak alınmıştır.


İlgili haberler
Kaf Dağı’nın ardı neresi!

Arap ve Fars kozmolojisinin efsanevi Kaf Dağı’ndan ilham alınarak hazırlanan sergi Canan: Kaf Dağı’n...

GÜNÜN SERGİSİ: İzler ve sözler

Sennur Sezer’in dizeleri Özcan Yaman’ın fotoğraflarıyla ‘İzler ve sözler’ sergisinde buluştu. Sergi...

GÜNÜN PORTRESİ: Hale Asaf; ressam kadın, bohem ve...

Döneminin diğer sanatçılarında rastlanmayan yalınlık, şiirsellik, dram ve duygusallık ve gerçek dışı...