GÜNÜN RAKAMI: Mart ayında 29 kadın ve 3 çocuk erkek şiddetiyle hayatını kaybetti
Taciz, tecavüz, cinayet, istismar... bianet'in erkek şiddeti çetelesi ne yazık ki 2017 Martında da korkunç bir tablo ortaya koyuyor

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, Mart’ta 29 kadın ve 3 çocuk erkek şiddetiyle öldürdü, 5 kadın tecavüze, 12 kadın tacize, 68 kız çocuğu cinsel istismara uğradı. 39 kadın erkek şiddeti nedeniyle yaraladı.

Bu 29 kadın cinayetinin yanısıra, altı kadın daha öldürüldü. Bu altı cinayetin failleri henüz belirlenmedi. İki kadın ise intihar etti ya da intihar ettikleri iddia edildi.

Öldürülen kadınların yüzde 38’i boşanmak/ayrılmak istiyordu. Cinayetlerin yüzde 27.5’i işyeri, evin önü, park, sokak ortası gibi kamusal mekanlarda gerçekleşti.

Kadınların yüzde 10’u çıkarttıkları tedbir kararlarına, yüzde 7’si cinayetten kısa süre önce yaptıkları şikayetlere rağmen öldürüldü.

Tecavüzcülerin tamamı kadınların tanıdığı erkeklerdi. Tecavüze uğrayan kadınlardan biri engelliydi.

İstismara uğrayan 68 kız çocuğunun 4'ü istismar sonucu hamile kaldı. Cinsel istismara maruz kalan bir kız çocuğu engelliydi.

2017'nin ilk üç ayında 82 kadın öldürülmüş, 18 kadın tecavüze, 31 kadın tacize, 116 kız çocuğu cinsel istismara uğramıştı. Erkekler 90 kadına da şiddet uygulamıştı. 


İlgili haberler
Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...

Yaşadığı şiddeti anlatmakta zorlandı Yasemin

Kendini ve oğlunu ölümden kurtarmak için öldürmek zorunda kalmıştı. 'Yaşadıklarımı kendime bile söyl...

Çağımızın şiddeti: Dijital şiddet

Teknolojik araçlar kadını küçük düşürmek, cezalandırmak, denetlemek için kullanılıyorsa bu dijital ş...